Keresés
Close this search box.

Hogyan hatnak az egyes gyógygombák a hisztamin intoleranciára?

hisztamin intolerancia

Tartalomjegyzék

Az utóbbi években meglehetősen ismertté vált a hisztamin intolerancia kifejezés, és nagyon úgy fest, hogy egyre többen ismerik fel ezt az állapotot saját magukon is. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy miért érzékenyek rá az emberek és mi köze mindennek a bélrendszerünk állapotához. Mivel sok testi funkció működéséhez nagyon fontos ez a molekula, így intolerancia esetén számos problémát tud okozni a szervezetünkben.

Mi is az a hisztamin intolerancia?

Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy milyen betegségről van szó, amikor hisztamin intoleranciáról beszélünk. A hisztamin egy teljes mértékben természetes, a szervezetben fellelhető molekula, amely fontos szerepet játszik az immunrendszer egészségében. Hatással van az allergiás reakciókra, de befolyásolja az agyban a jelátvitelt, emellett elősegíti a gyomorban az emésztéshez nélkülözhetetlen gyomorsav felszabadulását. De, ahogy mindenből, úgy ebből is a mérték a fontos. A túl sok hisztamin ugyanis árthat nekünk.

 

A fokozott hisztamin amellett, hogy allergiás kiütéseket okozhat, növelheti a depresszió kialakulásának esélyét, emellett túlzott savtermeléshez vezethet, aminek hatására gyakoribb a gyomorégés és az ezzel együtt járó kellemetlen hasi fájdalom. Nem is beszélve az ennél sokkal komolyabb egészségügyi problémákról.

Mi okozhatja a fokozott hisztamin szintet?

A hisztamin, illetve a hisztidin (ebből az aminosavból keletkezik a hisztamin), rengeteg élelmiszerben fellelhető. Éppen ezért bizonyos ételcsoportok nagy mennyiségű fogyasztása problémát okozhat. Ehhez azonban hozzátartozik, hogy a testünk normál esetben képes szabályozni a hisztamin szintjét a szervezetünkben, megakadályozva ezzel az emelkedett szint kialakulását. Mindezt a speciális enzimek, főleg a diamino-oxidáz (DAO) segítségével teszi, amelyek lebontják azt.

 

A hisztamin intolerancia akkor jelentkezik a szervezetben, ha az említett enzimek nem tudnak megfelelően működni, aminek hatására megnő a hisztaminszint. Ennek persze több oka is lehet, többek között az olyan bélbetegségek jelenléte, mint a gyulladásos bélbetegség (IBD), a vékonybél-baktériumok túlszaporodása (SIBO), valamint a szivárgó bél szindróma. Amikor ezekről a betegségekről beszélünk, akkor itt azok a bélsejtek, amik az étkezéseinkkel felvett hisztamin lebontását végrehajtó enzimeket tartalmazzák, károsodnak, emellett gyengül a működésük is.

 

A probléma forrása lehet az is, hogy bizonyos gyógyszerek és élelmiszerek gátolhatják az említett enzimek működését, termelődését, fokozva ezzel a hisztamin felszabadulását a szervezetben. Főleg az acetilszalicilsav (aszpirin), a diklofenák és néhány antibiotikum okozzák a gondot.

 

De muszáj megemlíteni az egyes genetikai rendellenességet, a súlyos traumát, a B6-vitamin- vagy cinkhiányt, a májbetegségeket, a szélsőséges hőmérsékleteket, az alkoholt és a krónikus stresszt is. Aki folyamatosan szorong és stresszel, annál nagyobb eséllyel növekszik meg a hisztamin szintje.

Milyen tünetei vannak a hisztamin intoleranciának?

A tünetek megjelenése, előfordulása, intenzitása egyénfüggő, de a leggyakrabban fejfájásként, migrénként, fáradtságként, emésztési problémaként nyilvánulnak meg. Ide tartozik még az emésztési probléma, a hányinger, a hányás, a kiütések, a bőrpír, a viszketés, az orrfolyás, a vörös és viszkető szemek, a tüsszögés, de még a menstruációs ciklus zavarai is.

 

Súlyosabb hisztamin intolerancia esetében gyakori a magas vérnyomás a hasi tájékon jelentkező görcsök, az ajkak és szemek duzzanata, az alvászavar, a szédülés, valamint a remegés. A tüneteket tehát jól látszik, hogy nagyon változatosak lehetnek, gyakran egyéb betegségre, ételallergiára emlékeztetnek, így a diagnosztika sokszor pontatlan lehet.

 

A legpontosabb vizsgálat a DAO-aktivitás ellenőrzése a vérszérumban. De jó megoldást jelenthet az étkezési napló vezetése, nyomon követése, hiszen egyes élelmiszerek súlyosbíthatják a tüneteket.

Hogyan hatnak a gyógygombák a hisztamin intoleranciára?

A gyógygombákat a keleti országokban már évszázadok óta használják természetes immunerősítőként. A gombafélék egyre nagyobb teret nyernek, számtalan táplálékkiegészítőben kapnak helyet, hiszen több ezer tudományos vizsgálat igazolja, hogy páratlan immunerősítők, szív- és érrendszeri támogatók, emellett klinikai kísérletek bizonyítják gyulladás-megelőző és anti-allergén hatásukat. Nem meglepő, hogy egyes gyógygombák, mint a pecsétviaszgomba, a süngomba és a hernyógomba hatékonyan tudnak fellépni az allergiával, intoleranciával szemben.

Hogyan segíti a pecsétviaszgomba a hisztamin intoleranciával élőket?

Bár nem specifikus antihisztamin, a különböző hatóanyagai révén kedvező hatást gyakorolhat a hisztamin intoleranciában szenvedők számára. A ganoderma gyógygomba kiváló minden típusú allergia csökkentésére, hiszen gátolhatja a hisztamin-felszabadulását. A pecsétviaszgombában fellelhető triterpének megakadályozhatják az allergiás reakciók és az anafilaxiás sokk kialakulásának esélyét.

 

A gyógygomba emellett immunmoduláns, hiszen olyan immunszabályozó vegyületekben gazdag, mint a terpének, a terpenoidok, a lektinek és a gombás immunmoduláló fehérjék (FIP), valamint a poliszacharidok. Különösen utóbbiak vannak hatással az immunsejtek és az immunrendszerrel kapcsolatos sejtekre. A béta-glükánjairól kimutatták, hogy immunmoduláló hatással bírhatnak a szervezetre, ami azt jelenti, hogy segíthet kiegyensúlyozni az immunválaszt, csökkentve ezzel az immunrendszer túlzott aktivitását, amely a hisztamin túltermeléséhez vezethet.

 

A ganoderma emellett egyedi triterpén vegyületeket, mint ganoderminsavakat tartalmaz, amelyek erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásúak. Ezek képes gátolni a hisztamin felszabadulását, csökkenthetik a gyulladásos reakciókat, ami potenciálisan enyhítheti a hisztamin intoleranciával járó tüneteket, mint a bőrpír, a viszketés vagy éppen az emésztési zavarok.

 

Az antioxidánsai elősegíthetik a szabad gyökök semlegesítését, amik az immunválasz során keletkeznek. Az oxidatív stressz csökkentése pedig abban nyújthat segítséget, hogy a szervezet így kevésbé legyen hajlamos az allergiás és a gyulladásos reakciókra, ideértve a hisztamin intoleranciához kapcsolódó tüneteket.

 

A ganodermával kapcsolatban azt is tudni érdemes, hogy adaptogén hatású, tehát támogatja a szervezet stresszkezelő képességét. Ez mindig egy olyan tényező, amely fokozhatja a hisztamin felszabadulását a szervezetben, tehát a pecsétviaszgomba stresszcsökkentő hatása hozzájárulhat a hisztamin intolerancia tüneteinek enyhítéséhez.

Milyen hatóanyagokkal segít a süngomba az intolerancia ellen?

A süngomba, azaz más néven az oroszlánsörény gomba a különféle bioaktív összetevői révén nyújthat hatékony segítséget a hisztamin intolerancia kezelésében. A fő hatóanyagainak a hericenonok és az erinacinek számítanak, amelyek specifikus, gyulladáscsökkentő hatású vegyületek. Támogatják az idegrendszert, valamint redukálhatják az idegrendszeri gyulladásokat. Intolerancia esetén, ahol az idegrendszeri tünetek, mint a szorongás vagy a migrén is jelen van, ezek a hatóanyagok nagyon hasznosak lehetnek.

 

Fontos azonban, hogy részletesebben ismerjük a gyulladáscsökkentő tulajdonságait. Ezek elsősorban a szervezet immunválaszának enyhítésére szolgálnak. Segítenek abban, hogy csökkenjen a hisztamin által okozott túlzott gyulladásos reakciók, mint például a viszketés, a bőrirritáció vagy éppen a hasi diszkomfort érzete. Ez főleg az antioxidánsainak köszönhető, amelyekben ez a gyógygomba is bővelkedik. A sejtkárosító szabad gyökök semlegesítése fontos tényező, hiszen az oxidatív stressz hisztamin intolerancia esetén fokozott lehet, tehát lényeges a tüneteket közvetve enyhíteni.

 

A süngomba immunrendszert szabályozó hatásai révén enyhítheti továbbá a túlzott immunválaszt, ami ugye allergiához vezethet. Ez különösen előnyös lehet, hiszen a hisztamin intolerancia gyakran az immunrendszer reakciókészségével függ össze, tehát az immunválasz modulálása révén csökkenthetőek a tünetek.

 

Végül, de nem utolsó sorban ejtsünk pár szót az emésztőrendszer támogató hatásáról is. A gyógygomba képes javítani a gyomor- és a bélrendszeri nyálkahártya állapotát, ami azért kulcsfontosságú, mert a hisztamin lebontása az emésztőrendszerben történik. Történne, ha az egészséges lenne. Intolerancia esetén támogatásra van szüksége, hiszen ha a bélrendszer egészségesebb, akkor hatékonyabbá válhat a hisztamin metabolizmusa, amely csökkentheti az intolerancia tüneteit.

Hisztamin intolerancia és a hernyógomba

A Cordyceps sinensis egyedi hatóanyagai révén támogathatja az immunrendszert, csökkentheti a szervezetben a gyulladásokat, energiával láthatja el a szervezetet. A hisztamin intolerancia kezelésében közvetetten fejtheti ki jótékony hatásait. Fő hatóanyaga a cordycepin, amely gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Gátolhatja a gyulladásos molekulák termelését, ami által csökkentheti a hisztamin által kiváltott gyulladásos reakciókat, mint a bőrproblémák és a viszketés. Mivel az intolerancia gyakran jár hasonló tünetekkel, így a gyógygomba hozzájárulhat ezek enyhítéséhez.

 

Fontos összetevői még a poliszacharidok, amelyek immunmoduláló hatásokkal rendelkezhetnek. Segíthetik az immunrendszer egyensúlyának fenntartását. Az immunválasz szabályozásával a szervezet kevésbé lesz hajlamos túlzott hisztamin felszabadulásra, ami hisztamin intolerancia esetén igen hasznos lehet. Emellett a hatóanyag hozzájárulhat a gyulladások csökkentéséhez és az antioxidánsok védelméhez is.

 

A hernyógomba emellett antioxidáns hatásokkal rendelkezik, ezzel hozzájárulva az oxidatív stressz csökkentéséhez. Az antioxidánsai segíthetnek a sejtek és a szövetek védelmében és a szabad gyökök káros hatásai ellen, így közvetetten csökkenthetik a gyulladást és az allergiás reakciókat.

 

Emellett adaptogénként működik, ami azt jelenti, hogy támogathatja a szervezet alkalmazkodó képességét a stresszhez, segíthet szabályozni a kortizolszintet, ami jobb alvást eredményezhet. A stressz gyakran fokozza a hisztamin felszabadulását a szervezetben, a hernyógomba stresszkezelő hatásai azonban hozzájárulhatnak a hisztamin intolerancia tüneteinek enyhítéséhez.

 

Végül, de nem utolsó sorban a hernyógomba serkentheti a sejtek energia-anyagcseréjét és oxigénfelvételét, ami különösen hasznos tulajdonság azok számára, akik krónikus fáradtsággal élnek együtt. Az energia-anyagcsere támogatása rendkívül fontos a hisztamin intoleranciával együtt élők számára, hiszen ez hozzájárulhat a szervezet általános jólétéhez és teherbíró képességéhez, amely kedvező lehet az allergiás és a gyulladásos állapotok leküzdésében.

Miért fontos a hisztamin intolerancia kezelése?

Persze felmerülhet a kérdés, hogy a tüneteken kívül, miért is jelent problémát a hisztamin intolerancia. Kezeletlen állapotban számtalan kellemetlenséget okozhat, de ha ez nem elég, akkor jó tudni, hogy a betegségnek egészségügyi kockázatai is vannak. A tünetek gyakran megterhelőek a páciens számára, zavarhatják az életminőséget, és a hosszabb távon kezeletlenül hagyott betegség hatással van a szív- és érrendszerre, végül pedig gyomor- és bélrendszeri megbetegedéseket okozhatnak.

 

A hisztamin intolerancia kellemetlen tünetei jelentősen ronthatják a mindennapi életminőséget, korlátozhatják a munkaképességet és a szociális életet. A diéta, az életmódváltás, a kiegészítők – mint a gyógygombák – szedése természetesen segíthet a tünetek csökkentésében, ezáltal az érintettek jobban érezhetik magukat. A probléma azonban az, hogy nehezen felismerhető és diagnosztizálható, ennek hiányában viszont krónikus gyulladásokkal kell szembenéznünk, ami hatással lehet az immunrendszerre, valamint a szív- és érrendszer egészségére. Az intolerancia megterheli az emésztőrendszert, a betegnek sokszor fogalma sincs, hogy miért vannak hasi fájdalmai, miért puffad, görcsöl, ami ha sokáig fennáll, akkor az idővel gyomor-bélrendszeri betegségekhez vezethet.

 

A kezeletlen hisztamin intolerancia hosszabb távon olyan komoly egészségügyi problémákat okozhat, mint a magas vérnyomás, az asztma vagy éppen a szívritmuszavarok. A különféle kezelések, gyógygombák szedése mellett a kezelés kitér a speciális étrendi és életmódbeli változtatásokra, amelyek hozzájárulhatnak a szervezet általános egészségéhez. A hisztaminszegény étrend betartása és a hisztamin felszabadulását elősegítő tényező kerülése nemcsak csökkentheti a tüneteket, hanem segít megőrizni az általános egészségi állapotot.

 

Forrás: 

 

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17490952/
  2. https://www.healthline.com/health/histamine-intolerance
  3. https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/histaminova-intolerancia
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322543#symptoms
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17490952/
  6. https://www.mdpi.com/1420-3049/25/18/4051
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874111001668
  8. https://www.mdpi.com/2304-8158/10/5/996
  9. https://www.annallergy.org/article/S1081-1206(22)01613-1/fulltext
  10. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0220776
  11. https://galeapps.gale.com/apps/auth?userGroupName=&sid=googleScholar&da=true&origURL=https%3A%2F%2Fgo.gale.com%2Fps%2Fi.do%3Fid%3DGALE%257CA145341877%26sid%3DgoogleScholar%26v%3D2.1%26it%3Dr%26linkaccess%3Dabs%26issn%3D%26p%3DAONE%26sw%3Dw&prodId=AONE
  12. https://www.jstage.jst.go.jp/article/cpb1958/33/4/33_4_1367/_article/-char/ja/
  13. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916523280533

 

Kapcsolódó cikkek

Kapcsolódó termékek