Keresés
Close this search box.

Candida fertőzés: tünetei és lehetséges kezelései

Tartalomjegyzék

Mi az a Candida?

Sokféle gomba él az emberi testen kívül és belül egyaránt, köztük a Candida néven ismert élesztőgombák. Általában kis mennyiségben a szájban és a belekben, valamint a bőrön található. Normális körülmények között a gomba nem okoz problémát. Ha azonban kontrollálhatatlanul növekedni kezd, candidiasisnak nevezett fertőzést okozhat.

Valójában ez a gombás fertőzések leggyakoribb okozója. Jellemzően a szervezetben lévő egészséges baktériumok tartják kordában a fertőzés szintjét. Ha azonban az egészséges baktériumok szintjét megzavarják, vagy az immunrendszert veszélyeztetik, túlszaporodhat.

Candidiasis tünetei

A fertőzés legárulkodóbb tünetei közé tartozik a krónikus fáradtság, fejfájás, allergia, gyakran hasi fájdalom, emésztési zavarok, álmatlanság, szájpenész, körömágy gyulladás, visszatérő fertőzés a szeméremtest, a pénisz és a száj nyálkahártyáján, de a bőrön is. Túlszaporodása feltehetően puffadást, gázokat és hasmenést okoz a gyomor-bélrendszerben. Számos javasolt hatásmechanizmus révén vélhetően krónikus fáradtságot, agyi ködöt, néhány esetben tapasztaltak már égő valamint viszkető érzést is a bőrön, rossz hangulatot, ízületi fájdalmat és immunrendszeri zavarokat okoz. Ez rengeteg potenciális problémát jelent egyetlen kis élesztőgomba túlszaporodásából. Valójában sok orvos még mindig úgy véli, hogy a Candida albicans túlszaporodása és fertőzése számos krónikus egészségügyi állapot okozója lehet.

Azon esetekben, mikor tüneteket észlel, minden esetben szükséges orvosi információ után fordulnia.

Hogyan küzdjünk a Candidiasis ellen?

A candidiasis kezelésének és az ismétlődő fertőzések megelőzésének legjobb módja a kiváltó ok kezelése.

Az elfogyasztott étel fontos szerepet játszik a „jó” és „rossz” baktériumok egyensúlyának fenntartásában a bélrendszerben.

A finomított cukrok, szénhidrátok és magas laktóztartalmú tejtermékek serkenthetik a Candidiasist és más „rossz” mikroorganizmusok növekedését.

Ha ezekből az ételekből túlzott mértékben sokat fogyaszt, az elősegítheti a betegséget, ha immunrendszere legyengült.

A következő élelmiszerekről kimutatták, hogy segítenek betegség leküzdésében:

  • Fokhagyma: A fokhagyma allicin nevű gombaellenes anyagot tartalmaz, ami erős gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik. A fokhagyma fertőzés ellen irányuló hatása állatkísérletekben valamint kémcsőben végzett kísérletek által lett bizonyítva.
  • Kókuszolaj: A kókuszolaj magas laurinsavat tartalmaz, amelyről több kémcsőben végzett vizsgálat kimutatta, hogy küzd a fertőzéssel.
  • Kurkumin: Kémcsövesvizsgálatok azt mutatják, hogy a kurkumin elpusztíthatja a élesztőgombákat, vagy legalábbis csökkentheti növekedésüket.
  • Xilitol:Egy kémcsőben végzett vizsgálatban a xilit segített a Candidiasis elleni küzdelemben, csökkentve annak képességét, hogy a felülethez tapadjon és fertőzést okozzon.
  • Aloe vera:Az Aloe vera gél gátolhatja a Candidiasis szaporodását a szájban és megelőzheti a fertőzéseket.
  • Gránátalma:Egy kémcsőben végzett vizsgálat kimutatta, hogy a gránátalmában lévő növényi vegyületek jótékony hatással vannak a Candida élesztőgombákra.
  • Kombucha: A Kombucha tea polifenolokban és ecetsavban gazdag, amelyekről kimutatták, hogy kémcsövekben végzett vizsgálatok során mindkettő
    elpusztítja a fertőzést.
  • Probiotikumok: Aprobiotikumok , mint a Lactobacillus, csökkenthetik a fertőzés növekedését.

Milyen típusú Candidiasis fertőzések léteznek?

Három típusa van:

  • Szájpenész: A szájban és a torokban elszaporodó élesztőgomba képződik, amely fehér, kiemelkedő dudorok formájában jelenik meg.
  • Hüvelyi gombás fertőzés: Az élesztő elszaporodik a hüvelyben, és fertőzést okoz. A hüvelyi gombás fertőzés egyéb nevei a hüvely candida, hüvelyi candidiasis vagy a candidális hüvelygyulladás.
  • Invazív candidiasis: Súlyos fertőzés, amely az egész testet támadhatja, különösen a vért, a csontokat, az agyat illetve a szív is érintett lehet. Első jelei a magas vérnyomás is lehet.

Kit érint a Candidiasis?

A Candida albicans gomba kis mennyiségben mindenkin megél. Különböző embereknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki különböző típusú gombás fertőzések, leggyakrabban:

  • Szájpenész: gyakori csecsemőknél, gyermekeknél, idősebb felnőtteknél, fogsort viselőknél és legyengült immunrendszerűeknél.
  • Hüvelyi gombás fertőzés: gyakori akiknél terhesség áll fenn vagy azok a nők melyek hormonokat szednek. A fogamzásgátlók és antibiotikumok használata mellett szintén gyakori.
  • Invazív candidiasis: Leggyakrabban kórházi betegeknél, katéterhasználóknál, műtéti betegeknél és legyengült immunrendszerű betegeknél fordul elő.

Milyen gyakoriak a Candida albicans fertőzések?

A gombás fertőzések gyakoriak, mert a Candida egyensúlya a szervezetben könnyen felborulhat. A leggyakoribb fertőzés a hüvelyi gombás fertőzés, körülbelül az emberek 75%-ánál fordul elő életük során legalább egyszer egyes kutatások szerint. Candidiasis tünetei férfiaknál: ritkábban okoz tüneteket a fertőzés férfiakon, amikor előfordulnak, általában más betegség állhat a háttérben, például cukorbetegség. Daganatos betegségek érintettjeinek illetve a daganatellenes kezelésre szorulóknak is veszélyes lehet. A covid vírus okozta betegség érintettjei szintén nagy veszélynek vannak kitéve.

Fertőző-e a Candida?

Általában a gombás fertőzések nem fertőzőek, de ezek közül a Candida albicans fertőzések átterjedhetnek különböző gazdákra, ha legyengült az immunrendszer, vagy ha bizonyos gyógyszereket szed. Nem valószínű, hogy Candida albicans fertőzést terjeszt, ha egészséges a szervezet.

Ha kapcsolatba kerül valakivel, akinek ilyen fertőzése van a szájában(szájpenész), kerülje a nyálával való érintkezést, bár ez kellemetlen lehet az újdonsült anyák számára,az ő állapotukban nagyon fontos az egészség megőrzése valamint a betegségek megelőzése. Ha szájpenészben szenvedő csecsemőt szoptat, akkor Önnél is kialakulhat a fertőzés. Nagy hangsúlyt fektessen arra, hogy egyszerre kezelje fertőzését és babája fertőzését, hogy elkerülje a kiújulást. Tehát, hogy fertőző-e, nem lehet egyértelműen megállapítani.

Hogyan diagnosztizálható?

Az érintett terület vizuális vizsgálata segít a diagnosztizálásban, különösen, ha a szájban vagy a nemi szervek területén található a fertőzés.Több területet is érinthet a betegség (pl. neurológia). Orvosa tájékoztató kérdéseket tesz fel a beteg tüneteiről, különösen az időtartamáról és súlyosságáról. Ezenkívül tesztelik a fertőzést, hogy pontosan meghatározzák, mi az, hogy átfogó kezelési tervet kínálhassanak.

Milyen tesztekkel diagnosztizálják?

A fertőzés típusától függően az egészségügyi szolgáltató megvizsgálja a fertőzést a probléma további diagnosztizálása érdekében, és konkrét kezelési tervet kínál. A Candida albicans tesztjei a következők:

  • Tenyésztési teszt: steril vattával letörlik a fertőzött területet, és mikroszkóp alatt megvizsgálja az élesztőt és a baktériumokat.
  • Endoszkópia: Szájpenész esetén megvizsgálhatják a nyelőcsövet, a gyomrot és a vékonybelet (bél candida teszt) egy kis lámpával és egy csőre szerelt kamerával.

Hogyan lehet megszabadulni tőle?

Mivel a Candida egy gomba, egy gombaellenes gyógyszer kezeli a fertőzést, hogy megakadályozza a túlszaporodást. A gombaellenes gyógyszereknek csak két formája van:

  • Orális: szájon át szedett gyógyszer (tabletta, folyadék vagy pasztilla, például szájpenész ellen).
  • Helyi alkalmazás: közvetlenül az érintett területre alkalmazott gyógyszer (krémek vagy kenőcsök, például hüvely candida ellen).

Az egészségügyi szolgáltató útmutatást ad az egyes gombaellenes gyógyszerek használatára vonatkozóan, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a fertőzés megszűnik, és ne térjen vissza.

Gombák fogyasztása

Gyakori kérdés volt, hogy lehet-e gombát fogyasztani Candidiasis elleni diéta közben, és ha igen mit – a válasz pedig igen, az alábbi 6 okból kifolyólag:

  1. A Candida egy eléggé szokványos élesztőgomba. Szereti a könnyen hozzáférhető cukrot, mint például a nyalóka, kenyér, chips, csokoládé. A gombáknak elég alacsony a cukortartalmuk, és nem igazán jelentenek táplálékforrást sem a fertőzés számára.
  2. A gombák prebiotikus hatásúak. Előnyösen fokozzák a jótékony flóra növekedését, ami viszont a fertőzés elpusztítására hat.
  3. A gombák bizonyítottan fokozzák az immunrendszer működését, ami azt jelenti, hogy az immunrendszer nagyobb valószínűséggel lesz képes immunválaszt adni a candida sejtek ellen.
  4. Egyes gombák, mint például a reishi (másnéven ganoderma) és a chaga, valóban gombaellenes hatásúak a candida élesztőgombával szemben. Valójában egy tanulmány kimutatta, hogy a reishi kivonata csökkentette a C albicans biofilm megtapadását és megakadályozta a biofilm szintézisét. A biofilm egy olyan mechanizmus, amely által a fertőzés krónikussá válhat. Alapvetően az élesztőgomba termeli ezt a nyálkás réteget maga fölött, amelyen nem tudnak áthatolni a gombaellenes szerek. Ez azt jelenti, hogy a sejtek így védve vannak, és virágozhatnak, amikor eljön az ideje. Tehát a reishi, amely segíti ennek a rétegnek a lebontását, azt jelenti, hogy segíthet a krónikus Candidiasis elleni harcban.
  5. A Chaga a gyógygombák királya, valódi szupererővel rendelkezik a bélrendszer egészségéhez, ahol erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatást fejt ki, ami hasznos lesz a bélnyálkahártya gyógyulásának támogatásában.
  6. A reishi egy adaptogén, amely segít a rettegett mellékvese-fáradtság ellen, májerősítő hatású, megelőzhető vele a candida túlszaporodása.

Nem kell kerülni a gombákat. Valójában néhányat, mint például a reishi és a chaga, a gombás fertőzések egyik legjobb ellenszerének tartják, emellett egyes gombák vírusok ellen is hatásosak lehetnek.  A Candidiasis táplálásáért a valódi bűnösök többek között a cukor, az alkohol és a stressz. Tehát érdemes az egészséges életmód és a helyes táplálkozás bevezetése, tartós fenntartása.

Összegzés

Normál esetben a Candida fajok a gyomor-bél traktus, a bőr és a hüvely természetes mikroflórájának részét képezik és nem okoznak betegséget. Bizonyos körülmények, mint például a hosszú antibiotikum-kúra vagy a legyengült immunrendszer, növelhetik a fertőzés kialakulásának kockázatát.

A leggyakoribb fertőzések, mint például a hüvelyi és bőrfertőzések, lokalizáltak, és gombaellenes gyógyszerekkel kezelhetők. A kezeletlen fertőzés szisztémás fertőzéshez vezethet, amelyben más szervek is érintettek lehetnek.

Ha olyan tüneteket észlel, amelyek megegyeznek a fertőzés tüneteivel, keresse fel kezelőorvosát, hogy megkapja a megfelelő diagnózist és kezelést.

Források:

https://mistydayplantpotions.co.nz/blog/medicinal-mushrooms-candida

https://www.medicalnewstoday.com/articles/candida-overgrowth#test

https://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment

Kapcsolódó cikkek

Kapcsolódó termékek