Vörösesbarna, jellegzetes kalapjával kagylóformára emlékeztet az értékes pecsétviaszgomba Ganoderma Lucidum. A vastag lakkréteg borította tönk és kalap miatt az egyik legmutatósabb gyógygomba, mellyel szinte a Föld minden részén találkozhatunk.
Sajnos, a húsa élvezhetetlen, a gyógygomba jelentős triterpén tartalma miatt, amely kesernyéssé teszi azt. Kivonatként és főzetként viszont rendkívül jól használható. A kínai orvoslás 4000 éve alkalmazza, sőt úgy tekint rá, mint a hosszú élet titkára. A japánok a halhatatlanság gombájaként tisztelik.
Az egészségvédőnek tartott pecsétviaszgomba más-más színt vehet fel, árnyalatai a gyógyhatásait mutatják, de legsűrűbben közülük a feketét és a vöröset alkalmazzák.
Miért ez a megtisztelő cím?
A pecsétviaszgomba meglepő mennyiségű és minőségű tápanyagot rejt. Jelentős benne a C-vitamin, D-vitamin, magnézium, kalcium, kálium, cink, vas, foszfor, réz és mangán tartalom, germániumot és aminosavat szintén találunk benne.
Mint már említésre került, magas benne a triterpén-, de a pantoténsav szint is. Előbbi kitűnő vírusellenes tulajdonságokkal bír, s a májat is védi, míg utóbbi az agyműködés serkentéséért felelős, s nagymértékben hozzájárul a neurodegeneratív betegségek– így az Alzheimer-kór – megelőzéséhez. (A neurodegeneratív betegség a központi idegrendszer sejtjeinek fokozatos pusztulása, ami funkciók romlásához vezet.) Szterol-szintje ugyancsak figyelemreméltó, ezért élen jár a koleszterinszint mérsékelésében.
A triterpén egy természetes vegyület, amely növényekben és gombákban található, így a pecsétviaszgombában is. . Kémiailag három kisebb molekulából épül fel, és különféle egészségügyi hatásai lehetnek. Kiemelkedő szerepet játszik a májerősítésben, s ezzel a hepatitisz kezelésében is segítséget nyújt. Az allergiás tünetek ugyancsak csökkenthetők a triterpénnek köszönhetően. Mivel a véráramlást javítják a pecsétviaszgomba összetevői, a trombózis veszélye is kisebb, ha rendszeresen fogyasztják.
Patkányokon és egereken tesztelték a Ganoderma hatását a cukorbetegségre és inzulin rezisztenciára. (1) A rágcsálók nagy adagban kapták a pecsétviaszgomba kivonatot, és 32 % csökkent a vércukorszintjük. Tekintettel azzal, hogy ember nem fogyaszt annyi mg kivonatot, kisebb javulás érhető ugyan el, de a gomba poliszacharidjai jótékony hatást gyakorolnak a vércukorszint szabályozására, akár a májkímélő funkciójukkal és az enzimtermelés serkentésével akár a rosttal, amellyel lassítjak a vércukorszint emelkedését, valamint a cukorbetegséggel járó szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának lassításával. A koleszterinszint- és vércukorszint szabályozását, valamint az inzulintermelés növelését szintén rá lehet bízni.
A pecsétviaszgomba őrködik egészségünk felett
A növény az antioxidáns poliszacharidok mellett lipidekkel, alkaloidokkal és rákellenes glukánokkal – így béta-glükánnal – is el van látva, s ez még mindig csak a kezdet.
A szervezetünk számára igen értékes pecsétviaszgomba számos módon hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Segít megelőzni az egyik leggyakoribb, romboló problémát, a szív- és érrendszeri betegségeket, azzal, hogy csökkenti a vérnyomást, az érfalakat pedig rugalmasabbá teszi. A pecsétviaszgomba fogyasztása a sejtek szintjén javítja testünk oxigénellátását, s mivel másfélszeresére növeli a vér azon képességét, hogy oxigént vegyen fel, a méregtelenítés bajnoka. Minderről germánium-tartalma gondoskodik.
Egy 2022 -ben közzétett tanulmány szerint a Ganoderma Lucidum csökkenti a szívinfarktus utáni fibrózist. (2) A szívfibrózis azt jelenti, hogy a szívben hegszövet képződik, ami merevebbé teszi a szívet, és rontja a működését. Kis mértékben minden idősebb embernél előfordul, mert a szív az évek során fokozatosan veszít rugalmasságából. Ha viszont túl sok fibrózis alakul ki, az problémát okozhat, például szívritmuszavarokat vagy szívelégtelenséget.
A poliszacharidok sokat tesznek azért, hogy a pecsétviaszgomba fogyasztásával aktívabban működjék az immunrendszer, fokozódjék a vírusölő hatás, valamint a gyulladáscsökkentés.
A Ganoderma vírusellenes hatásáról írt tanulmányban a szerzők összegyűjtöttek több pecsétviaszgomba víruselleni tulajdonsággal foglalkozó kutatást. (3) Segíthet ellenállni a koronavírusnak a HIV vírusnak, a herpeszvírusnak, valamint nagyon sokfajta gyomor és emésztési zavart okozó vírusoknál. A vírussal fertőzött egerekkel kapcsolatos tanulmányban nem állapítottak meg kimondottan vírusölő hatást a szájon való bevételnél, ám a Ganodermával kezelt rágcsálóknál összehasonlítva a nem kezelt egerekkel nem állt be a vírus okozta testsúlyvesztés, valamint mérsékeltebbek voltak a fertőzés okozta gyulladásos reakciók.
Nem kérdés ezek után, hogy a különböző, évszakhoz kötődő megbetegedésekben, így influenza, hörgőgyulladás, megfázás esetén kiváló segítséget nyújthat ez a gyógygomba, akár fiatalabboknál, akár vagy annál inkább a kor által is legyöngült immunrendszerrel és rosszabb egészséggel rendelkező idősebb korosztálynál.
A rák megelőzésében és kezelésében partner
A pecsétviaszgomba nemcsak a méregtelenítő hatásának köszönhetően járul hozzá a rák megelőzéséhez, valamint a rákellenes folyamatokhoz. Jelentős antioxidáns-tartalma nagymértékben erősíti az ember immunrendszerét, mely ezért nagyobb sikerrel képes szembeszállni nemcsak a gyulladásokkal és érrendszeri problémákkal, a szabad gyökök káros tevékenységével, hanem a daganatos betegségekkel is. Tanulmányok sokasága született, ahol az egyikben az egyik fajta gyulladásos emlőrákban értek el vele eredményeket, máshol a prosztataráknál, illetve a bélráknál is.
Egy tanulmányban pedig a rák kezeléséről ganodermával írnak, ahol az együttes kezelést egy kemoterápiai anyaggal vizsgálták, ahol egyértelműen bebizonyították, hogy a kemoterápia hatása erősebb a rákos sejtekre, ha együtt van alkalmazva a pecsétviaszgomba kivonattal, és amellett az egészséges sejtek pedig jobban vannak védve a kemoterápia pusztító hatásai elől. (4)
Reishi rákellenes hatása a rákos sejtek programozott halálával függ össze, illetve a migrálási képességük csökkentésével, ezáltal védve az áttétek előtt. (5) Rákos betegeknél több orvos is életet meghosszabbító hatást tulajdonít neki.
Szintén a daganat megelőzését és kezelését támogatja azzal, hogy az anyagcsere folyamatokat, valamint a fehérjék nukleinsav szintézisét javítja, valamint a rákbeteg saját immunrendszerét erősíti, hogy az hamarabb felismerje és hatékonyabban tudjon harcolni a rák kialakulását okozó tényezőkkel.
A pecsétviaszgomba kisebb gondokra is nagy segítség
A mindennapokban olyan problémák kezelését is rá lehet bízni, mint az emésztési gondok, a bélműködés szabályozása. Energetizál, ezért sokban csökkenti a fáradtságérzetet, a levertséget. A pecsétviaszgomba hatóanyagai segítenek, ha megcsípett egy rovar, megsérült a bőrünk vagy valamilyen betegségből kifolyólag hegek képződtek rajta.
Kínai és japán nevét nem véletlenül érdemelte ki ez a mágikusnak titulált növény. Japánul egyébként isteni gyógyfűként is említik.
Sok kutatás eredményei azt sugallják, hogy a G. lucidum képes lehet módosítani a bélflórát azáltal, hogy növeli a hasznos baktériumok növekedését és csökkenti a káros baktériumok szaporodását. A pecsétviaszgomba szabályozó hatása a bélflórára című tanulmányban épp a bélmikrobiomra tett hatására írják. (6) A bél mikrobiomja alapvetően aktív szerepet játszik számos fiziológiai folyamatban, mint például az emésztésben és az immunvédelemben, és nemrégiben a stressz szabályozásában is szerepet kapott. A bél mikrobiomjának módosítása hatékony terápiás megközelítés lehet számos egészségügyi probléma csökkentésében.
Tudományos háttér:
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6891282/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667142522001129
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0141813021013519
- https://www.cochrane.org/CD007731/GYNAECA_g-lucidum-reishi-mushroom-cancer-treatment
- https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1534735403259066
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38572237/