A gyomorrák nagyon alattomos betegség. A rendelkezésre álló adatok szerint a betegek 80%-a már előrehaladott stádiumban fordul orvoshoz e típusú rák esetén. A WHO szerint ez a világ negyedik leggyakoribb rákos megbetegedés.
Mi a gyomor szerepe a szervezetben?
A gyomor egy izmos szerv, melynek feladata az étel megemésztése. (1) A gyomor része az emésztőrendszernek, és a hasüregben, közvetlenül a bordák alatt található. Amikor a gyomor ételt kap, összehúzódik és savakat, valamint enzimeket termel, amelyek lebontják az ételt. A feldolgozott ételt ezután továbbítja a vékonybélbe.
A szerv mérete személyenként változik. Kiterjed, amikor tele van, és összehúzódik, amikor üres.
A gyomrot többféle betegség is érintheti, ide tartoznak:
- Gyomorfekély
- Gasztritisz – gyulladás
- Reflux
- Gastroparézis – idegkárosodás
- Emésztési zavarok
- Peptikus fekély
- Rák
Mi a gyomorrák?
Mi a gyomorrák? (2) A gyomorrák abnormális sejtnövekedés, amely a gyomorban kezdődik. Bárhol előfordulhat a gyomorban. A rák elhelyezkedése az egyik tényező, amely alapján az orvosok döntenek a kezelésről.
A gyomorrák kialakulás okai
A daganat akkor alakul ki, amikor a normálisan egészséges sejtek az emésztőrendszer felső részében rákos sejtekké válnak, kikerülnek az irányítás alól, és daganatot képeznek. Ez a folyamat lassan zajlik. Hajlamos arra, hogy több éven keresztül fejlődjön.
Kockázati tényezők
Vannak bizonyos tényezők, amelyek növelhetik a rákos sejtek kialakulásának esélyét. Ezek közé tartoznak különböző állapotok és betegségek, például:
- Limfóma,
- Helicobacter pylori (H. pylori) – olyan baktérium, amely időnként fekélyek kialakulásához vezet,
- Tumorok az emésztőrendszer egyéb részein,
- Polipok – abnormális szövetkinövések, melyek a nyálkahártyán alakulnak ki.
A gyomorrák gyakrabban fordul elő az alábbi csoportokban:
- Idősebb felnőttek, jellemzően 50 év felett,
- Férfiak,
- Dohányosok,
- Olyan személyek, akiknek a családjában előfordult a betegség,
- Ázsiai és dél-amerikai származású emberek.
Bár a személyes kórtörténet is szerepet játszhat a rák kialakulásában, az életmódnak is fontos szerepe van. A következők mind növelhetik a rizikót:
- Gyakori sós étkezés, feldolgozott vagy egyéb egészségtelen ételek fogyasztása,
- Túlzott húsfogyasztás,
- Mértéktelen alkoholfogyasztás,
- Mozgásszegény életmód – ami nemcsak a testet, hanem a lelket is megterheli,
- Nem megfelelő ételkészítés (például nem kellően átsült hús).
A gyomorrák tünetei
Az NCIT szerint nem jellemzőek a gyomorrákra a korai tünetek. (3) Ez sajnos azt jelenti, hogy sokan csak akkor veszik észre, hogy valami nincs rendben a testükben, amikor a rák már előrehaladott stádiumban van.
A leggyakoribb tünetek, amelyek előrehaladott gyomorrákra utalhatnak, a következők:
- Hányinger,
- Hányás,
- Gyakori gyomorégés,
- Étvágytalanság, amit néha hirtelen súlyvesztés kísér,
- Állandó puffadás,
- Korai teltségérzet (még egy kis étkezés után is),
- Véres széklet,
- Sárgaság,
- Kimerültség,
- Fájdalom a gyomor területén, amely étkezés után fokozódik.
A gyomorrák diagnózisa
A gyomor rendszeres és rutinszerű szűrése nálunk nem történik meg. Ha azonban magasabb kockázatot jelent a rák kialakulására, orvosi segítséget kell kérnie. Az orvos tájékoztatni fogja a lehetőségekről és a szükséges vizsgálatokról.
Az első vizsgálat a fizikai vizsgálat szokott lenni. Az orvos megkérdezi a családi anamnézist, hogy megállapítsa, van-e valamilyen rizikófaktor. Ezt követően az alábbi vizsgálatok javasoltak:
- Vérvizsgálat – annak megállapítására, hogy a vérben vannak-e a rák jelei.
- Felső endoszkópia (gastroszkópia) – egy vékony, hajlékony csövet vezetnek a torokba egy kis kamerával. Ennek segítségével az orvos megvizsgálhatja a gyomrot.
- Biopszia – mintavétel a nyálkahártyáról. Ezt az endoszkópiával együtt végzik, és a mintát histológiai vizsgálatra küldik, hogy megerősítse vagy cáfolja a diagnózist.
- CT-vizsgálat és röntgen – fontos képalkotó vizsgálatok.
A gyomorrák típusai
A gyomorrák típusa attól függ, hogy melyik sejttípusból indult ki. (4) A leggyakoribb gyomorrák típus az adenokarcinóma. A fokozat azt jelenti, hogy a sejtek mikroszkópos vizsgálata alapján mennyire tűnnek abnormálisnak. A típus és a fokozat ismerete segíti az orvost abban, hogy eldöntse, milyen kezelést kell alkalmazni.
Adenokarcinóma
Az adenokarcinóma az összes gyomorrák 90-95%-át teszi ki. Ez a típus a legbelső rétegben, a nyálkahártyában lévő mirigysejtekből alakul ki.
Két fő típusa létezik:
- Bél típus – ennél a típusnál a kezelési kilátások valamivel jobbak.
- Diffúz típus – hajlamos gyorsabban terjedni. Ritkább, mint a bél típus, és nehezebben kezelhető.
Gastrointesztinális daganatok
Ezek ritkábban fordulnak elő, és nagyon korai sejtformákból indulnak a gyomor falában.
Neuroendokrin daganatok
A gyomorban vagy más emésztőrendszeri részekben kezdődnek. Az ilyen típusú daganatok többsége lassan nő, és nem terjed el más szervekbe.
Lymfómák
Az immunrendszer sejtjeiben, a limfocitákban alakulnak ki. Általában más testtájakon kezdődnek, de egyesek a gyomor falában keletkeznek. A lymfómák nagy része a Helicobacter pylori fertőzéshez kapcsolódik.
Egyéb típusok
A gyomorrák más típusai is léteznek, mint például a laphámsejtes karcinóma, kis sejtes karcinóma és leiomyosarcoma, amelyek szintén a gyomorban kezdődhetnek. Ezek azonban nagyon ritkák.
A gyomorrák stádiumai
- 0 stádium – Ez az állapot akkor áll fenn, amikor a gyomor belső nyálkahártyájában olyan sejtcsoport található, amely rákossá válhat. Ebben a szakaszban gyakran alkalmaznak műtéti beavatkozást, amelynek során az orvos eltávolítja a gyomor egy részét vagy egészét, esetenként a közeli nyirokcsomókkal együtt.
- 1. stádium – A gyomorrák korai vagy még helyhez kötött formáját jelöli, amikor a daganat kizárólag a gyomorban található. Ehhez hasonlóan általában szükség van műtétre, de a daganat zsugorítására a műtét előtt kemoterápiát is alkalmazhatnak.
- 2. stádium – Ebben a szakaszban a rák mélyebb rétegekbe is behatolt a gyomorban, és esetleg a közeli nyirokcsomókra is átterjedt. A sebész ebben az esetben is eltávolítja a gyomor egy részét vagy egészét, valamint szükség esetén a közeli nyirokcsomókat is. A kemoterápiát itt is alkalmazzák műtét előtt és után is.
- 3. stádium – A rák átterjedt a gyomor összes rétegére, valamint a közeli szervekre is, mint például a lép vagy a vastagbél. A nyirokcsomók mélyebb rétegeit is elérheti. Ebben a stádiumban a kemoterápia kombináltan kerül alkalmazásra a műtéttel.
- 4. stádium – Ez a végső szakasz, amikor a rák távoli szervekbe is átterjedt, például a májba, tüdőbe vagy az agyba. Ezt a stádiumot nehéz gyógyítani, de nem szabad feladni a harcot. Ha a daganat elzárja az emésztőrendszer egy részét, az orvos az alábbi beavatkozásokat javasolhatja:
– eljárás, amely során a daganat egy részét lézerrel, endoszkópon keresztül semmisítik meg,
– gyomor bypass műtét,
– a gyomor egy részének eltávolítása.
Hogyan kezelhető a gyomorrák?
A betegség többféle módszerrel is kezelhető. Az orvos az alkalmazott terápiát attól függően választja meg, hogy éppen milyen stádiumban van a gyomorrák. A negyedik stádiumban kemoterápiát, sugárkezelést vagy ezek kombinációját alkalmazzák. Célzott terápiát is kaphat a beteg.
Kezelési módszerek
- Műtét – A műtét alkalmazása attól függ, eltávolítható-e a daganat. Ha nem, akkor is sor kerülhet műtétre egyes tünetek enyhítésére, például az étel gyomron való átjutásának megkönnyítésére.
- Kemoterápia – Gyógyszerekkel pusztítják el a rákos sejteket. Alkalmazható:– műtét előtt és után a daganat méretének csökkentésére,– műtét után a rák visszatérésének megelőzésére,– más kezelésekkel együtt a hatékonyság növelése érdekében,
– előrehaladott rák esetén, illetve ha a daganat nem távolítható el műtéttel. Néha célzott terápiával kombinálva adják. - Sugárterápia – Nagy energiájú sugarakat használnak a rákos sejtek elpusztítására. Gyakran kombinálják kemoterápiával.
- Célzott terápia – A rák növekedésének megállítására szolgál.
Gyomorrák és kilátások (prognózis)
A gyógyulási esélyek több tényezőtől függenek, például az életkortól, az általános egészségi állapottól és attól, hogy a rák milyen mértékben terjedt el. Mivel azonban a gyomorrákot gyakran csak késői stádiumban diagnosztizálják, a kilátások általában nem olyan kedvezőek, mint más rákfajták esetében.
A statisztikák szerint:
– 100 emberből 42 legalább 1 évig él a diagnózist követően,
– 100 emberből 19 él 5 évnél tovább a diagnózist követően,
– 100 emberből 15 túléli a 10 évet vagy annál is többet a diagnózis után.
A gyomorrák megelőzése
A betegség kialakulását teljes mértékben megelőzni nem lehet, de számos módon csökkenthető a kockázata:
- Gyomorfertőzések kezelése – Ha gyomorfekélye van, vagy Helicobacter pylori fertőzésben szenved, fontos, hogy ne halogassa a kezelést. Az antibiotikumok hatékonyan orvosolják ezeket a problémákat. A Herícium, azaz a süngomba is hatékony segítség lehet a Helicobacter elleni küzdelemben. (5)
- Egészséges táplálkozás – Fogyasszon minden nap friss gyümölcsöt és zöldséget. Ezek magas rost– és vitamintartalmuk révén hozzájárulhatnak a daganatos betegségek kockázatának csökkentéséhez. Kerülje a túl sós, szárított vagy füstölt ételeket, például a virslit, feldolgozott húsokat és füstölt sajtokat.
- Egészséges testsúly megőrzése – A túlsúly és az elhízás szintén növeli a gyomorrák kialakulásának esélyét. A rendszeres testmozgás ezért nélkülözhetetlen része kell legyen a mindennapjainknak.
- A dohányzás kerülése – A dohányzás megduplázza a gyomorrák kockázatát.
- Családi kórelőzmény ismerete – Érdemes konzultálni kezelőorvosával a saját kockázati tényezőiről. Amennyiben a családban előfordult gyomorrák, az orvos javasolhatja endoszkópos vizsgálat elvégzését is.
Gyógygombák szerepe a gyomorrák kiegészítő kezelésében
A természetes, kiegészítő terápiák önmagukban nem helyettesítik a klasszikus orvosi kezelést, de jelentősen hozzájárulhatnak az életminőség javításához. Számos gyógygomba és gyógynövény rendelkezik olyan tulajdonságokkal, amelyek támogathatják a szervezetet a betegség elleni harcban:
- Kínai hernyógomba – Cordyceps: A Cordyceps kivonata tumorellenes hatással bír a gyomorrákos sejtekre. (6) Elősegíti a rákos sejtek programozott elhalását (apoptózis), gátolja azok szaporodását, ezáltal lassítja a daganat növekedését.
- Lentinán: A Shiitake gomba hatóanyaga, lentinán jelentős szerepet játszik a gyomorrák terápiás támogatásában. (7) Kemoterápiával kombinálva megnöveli a túlélési esélyeket, és segít javítani a betegek életminőségét.
- chaga: A nyírfán (Betula pendula) termesztett Chaga gomba akár 21-féle daganatsejtre is toxikus hatást gyakorol. (8)
- Rezveratrol: Jelenleg is folynak kutatások arról, hogyan hat a rezveratrol a gyomorrákra, és az eredmények igen biztatóak. (9) A rezveratrol nemcsak daganatellenes hatású, hanem fokozhatja más természetes glukános készítmények, például gyógygombák hatékonyságát is.
Mit tehetünk, ha gyomorrákot diagnosztizálnak nálunk?
Ha valakinél gyomorrákot állapítanak meg – vagy ha egy hozzátartozóját támogatja ebben a nehéz helyzetben – rendkívül fontos a pozitív hozzáállás, valamint a test és lélek egyensúlyára törekvő, holisztikus szemlélet.
A hagyományos kezelések mellett az alábbi kiegészítő lehetőségek is támogatást nyújthatnak:
- Konzultáció természetgyógyászattal foglalkozó szakemberrel
- Gyógygombák, gyógynövények és rezveratrol beépítése az étrendbe
- Egészséges életvitel – tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres mozgás (ha egészségügyi állapota engedi), elegendő pihenés és a stressz hatékony kezelése
A hagyományos orvosi módszerek és a természetes kiegészítők együttes alkalmazása erős alapot biztosíthat a gyógyulás felé vezető úton, és segíthet a betegeknek életminőségük megőrzésében vagy javításában.
Tudományos háttér:
- https://my.clevelandclinic.org/health/body/21758-stomach
- https://www.cancer.gov/types/stomach
- https://www.cancer.org/cancer/types/stomach-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-symptoms.html
- https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/stomach-cancer/types-and-grades
- https://home.biomedpress.org/index.php/BMRAT/article/view/665
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30468850/
- https://www.eurekaselect.com/article/51860
- https://www.mdpi.com/1424-8247/17/8/1013#
- https://www.wjgnet.com/1007-9327/full/v21/i37/10636.htm