A Ganoderma lucidum, közismert nevén a pecsétviaszgomba vagy reishi, egy olyan gyógygomba, amelyet évezredek óta ismernek és használnak a hagyományos ázsiai orvoslásban. Az utóbbi években, évtizedekben a tudományos kutatások is megerősítették, hogy számos jótékony hatással rendelkeznek az emberi egészségre. Ilyen például a rákellenes vagy a neuroprotektív hatás, de emellett immunmoduláló és májvédő is lehet.
Mi az a Ganoderma gyógygomba?
A Ganoderma lucidum egy fásodott, vörösesbarna színű gomba, amely főként lombhullató fák törzsén nő. Kínában “lingzhi”, míg Japánban “reishi” néven ismert, és a “halhatatlanság gombájaként” ismerik. A hagyományos kínai orvoslásban már több mint 2000 éve használják különféle betegségek kezelésére és az általános egészségi állapot javítására. Hazánkban is őshonos, lombhullató erdőkben, fatönkön könnyen megismerhetjük.
A ganoderma – mint ún. intelligens gyógynövény* – olyan tulajdonsággal bír, amelyet minden 300-ból egy növény mondhat magáénak: akkor hat, ha szükség van az erejére. S mindig csupán a kellő mértékben. Nem véletlenül nevezték a japánok isteni gyógyfűnek, életelixírnek. A stroke ellen már őseink is alkalmazták. A tudományos kutatások később fedezték csak fel a Ganoderma lucidum poliszacharidok neuroprotektív hatásai agyi iszkémiás sérülés esetén. (1) A patkányok szájon át kapták a gombakivonatot, és csökkent náluk az agykárosodás mértéke, javultak az idegrendszeri funkciók, és kevesebb idegsejt pusztult el. Ezen kívül sejtkisérleteket is végeztek laboratóriumban, ahol a gomba kivonat csökkentette a sejthalált és a az érbetegség általi sérüléseket az agysejtekben.
A ganoderma legfontosabb összetevői
A Ganoderma lucidum számos bioaktív vegyületet tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az egészségünk javításához. Ilyenek a poliszacharidok, amelyek immunmoduláló vegyületek, antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezhetnek, amelyek segíthetnek az immunrendszer erősítésében és a szabad gyökök semlegesítésében. De bővelkedik még triterpénekben is. A ganoderinsvak néven is ismert triterpének gyulladáscsökkentő és rákellenes hatásúak lehetnek, valamint hozzájárulhatnak a vérnyomás és a koleszterinszint szabályozásához.
A gyógygomba tartalmaz még fehérjéket és peptideket. Ezek az összetevők antioxidáns és immunmoduláló hatásúak lehetnek, támogatva ezzel a szervezet védekezőképességét. Végül pedig meg kell említeni a szteroljait is. A ganoderol és a ganoderenic savak ugyanis hozzájárulhatnak a koleszterinszint csökkentéséhez és a szív-, valamint érrendszeri egészség támogatásához.
Egy tanulmány jelent meg tavaly – 2024-ben a Heliyon szakujságban Ganoderma lucidum: Bepillantás az antimikrobiális és antioxidáns tulajdonságaiba, ahol azt vizsgálják, melyik anyagai a gombáknak állnak milyen egészségügyi hatása mögött. (2) A poliszacharidok regulálják az immunválaszokat, így a szervezet ellenállása növekszik a mikróba fertőzések iránt is, ráadásul a szervezeten belül is gátolják a különböző gomba-, bakteriális és vírusos mikróbák szaporodását, amiben besegítenek nekik a ganoderin savak is, amelyek a mikróbák növekedését akadályozzák meg, a peptid anyagok pedig kimondottan a bakteriális kórokozókat ölik meg.
A pecsétviaszgomba egészségügyi hatásai
A ganoderma gyógyhatásai között számos dolgot meg kell említeni. Ilyen a gyógygomba immunmoduláló tulajdonsága. A ganoderma poliszachardija és triterpénjei képesek modulálni az immunrendszert, növelve a fehérvérsejtek, például a makrofágok és a természetes ölősejtek aktivitását. Ezáltal fokozhatják a szervezet védekezőképességét a fertőzésekkel és betegségekkel szemben.
Úgy tűnik, hogy a pecsétviaszgomba egyes formái megváltoztathatják a fehérvérsejtek gyulladásos folyamatait, visszafordíthatják azokat. Egy másik kutatás pedig azt találta, hogy a ganoderma növelheti az egyéb fehérvérsejtek számát a vastag- és a végbélrákban szenvedőknek.
A reishi legtöbb immunrendszerre gyakorolt pozitív hatását a betegeken tapasztalták, de ez nem azt jelenti, hogy egészséges emberek ne vennék hasznát. Sőt, egy tanulmány szerint a gomba javíthatja a limfociták működését, amely segíthet a fertőzések és a rák elleni küzdelemben a stresszes körülményekben élő sportolók esetében.
A Ganoderma antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása
A reishi jótékony hatása még az is, hogy antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezhet, amely segíthet semlegesíteni a szabad gyököket. Utóbbiak sejtkárosodást és korai öregedést okoz. Ez hozzájárulhat a krónikus betegségek megelőzéséhez és az általános egészségi állapot javításához.
A gomba triterpénjei gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezhetnek, amelyek segíthetnek csökkenteni a krónikus gyulladásokat. Ez különösen hasznos lehet ízületi gyulladások és más gyulladásos állapotok kezelésében.
Egy 2023-ban megjelenő cikk a Ganoderma lucidum spóraolaj gátló hatásairól a reumás ízületi gyulladásra (GLS) ír. (3) A GLS olajjal kezelt egerekben csökkentek a reumás ízületi gyulladás tünetei, mint például a porc károsodása és az ízületi gyulladás. A kezelés mérsékelte a gyulladásos sejtek, jelenlétét az ízületekben, valamint csökkentette az egyik gyulladásos fehérje szintjét. Egy másik kutatásban, ahol nem olajat használtak, is laboratóriumi körülmények közt vizsgálták reishi hatását, és azonos eredményre jutottak. A reishi egyik legnagyobb szuperereje tehát a gyulladás csökkentése, amibe beletartozik az ízületek és a kötőszövetek is. A ganoderma különösen előnyös idős, túlsúlyos vagy aktív életmódot folytatók számára. A reishi gomba javíthatja az ízületek mozgékonyságát és erősítheti a kötőszöveteket, amely csökkentheti a sérülések kockázatát.
A pecsétviaszgomba és a májvédelem
A reishi gombák adaptogénként működnek a májműködés javításában és a májbetegségek megelőzésében, illetve kezelésében is. Lehetőséget ad, hogy hatékonyabban ürítsük a méreganyagokat, valamint a baktériumokat. Általa javulhat az immunitás is. Egy korábbi tanulmány szerint májvédő hatást válthat ki az akut májsérülések esetén, hiszen antioxidánsai küzdhetnek a májműködést lassító káros immunválaszok ellen.
A kardiovaszkuláris egészség javítása
Egy 2018 -ban közzé tett tanulmányban megállapították, hogy a Ganoderma lucidum, antioxidáns és koleszterinszint-csökkentő hatásai révén hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. (4) Ez a megállapítás laboratóriumbeli sejttanulmányokon alapszanak, amelyeket a patkányokon tett kísérletek is igazoltak. Bebizonyították, hogy a gombakivonat csökkentette az összkoleszterin, triglicerid és LDL-koleszterin szintjet, miközben növelte a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL – azaz jó) koleszterin szintjét. Ezenkívül csökkentheti a vérnyomást, valamint javíthatja a vérkeringést. Ez mind jót tesz a szívproblémák és egyéb érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésében.
Más vizsgáltok pedig azt találták, hogy a reishi poliszacharidjai védhetik a szívizomsejteket azáltal, hogy csökkenthetik a vércukorszintet és aktiválhatják a gyulladásgátló enzimeket. A ganodermáról kimutatták, hogy óvhatja a szívet a reperfúziós (vérellátás helyreállítása egy szervnél) sérülésektől.
A ganoderma bizonyítottan segíthet a vércukorszint szabályozásában, az inzulinérzékenység javításában. Egyes klinikai vizsgálatok szerint csökkentheti a cukorbetegek vércukorszintjét is.
A reishi rákellenes hatásai
Egy tanulmány a Ganoderma lucidum terápiás lehetőségeit vizsgálalta a rák kezelésében. (5) A hatóanyagai többféle ráksejttípus ellen hatásosak, különösen leukémia, limfóma és mielóma esetén. Kutatások szerint ez a gomba károsíthatja a leukémiás (vérrákos) sejtek energiatermelő központját (mitokondriumát), miközben az egészséges sejtekre nincs mérgező hatása. A spóráiból kivont anyagok pedig sejthalált indíthatnak el a rákos sejtekben.
A rák elleni küzdelem egyik legfontosabb összetevője a béta-glükán, ami a reishi gombából sem hiányozhat. Ez a cukor támogathatja az immunrendszert, stimulálhatja azt, segíthet a szervezetnek leküzdeni a daganatos sejtek növekedését. Sőt, akár még csökkentheti is azokat. A gombának más, rákkal kapcsolatos előnye, hogy csökkentheti a kemoterápiával kapcsolatos mellékhatásokat. Kemoterápiával közösen úgy hat, hogy erősíti annak mérgező hatását a rákos sejtekre, az egészséges sejteket pedig védi. A tanulmányok azt mutatják, hogy jelentősen javítja a rákos betegek életminőségét.
Antimikrobiális hatás
A pecsétviaszgomba antimikrobiális tulajdonságai segíthetnek a baktériumok, vírusok és gombák elleni küzdelemben, támogatva ezzel a szervezet fertőzésekkel szembeni védekezőképességét. A reishi például természetes vírus- és antibakteriális, gombaellenes anyagnak számít, köszönhetően annak, hogy triterpénekben gazdagok, ami kiválóan alkalmas az allergia enyhítésére.
A gyógygomba javíthatja továbbá a vérkeringést, csökkentheti a gyulladásokat, amely támogathatja a fertőzések elleni védekezést, csökkentheti a fájdalmat és leküzdheti a fáradtságot. A reishit többek között húgyúti fertőzések, a HIV/AIDS és a hepatitis tüneteinek és kiváltó okainak kezelésére is használhatják, így igen széles körben alkalmazott gyógygombának számít.
A pecsétviaszgomba neuroprotektív hatása
A gomba antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén védelmet nyújthat az idegsejtek számára, csökkentve ezzel az olyan neorodegeneratív betegségek, mint az Alzheimer- vagy éppen a Parkinson-kór kialakulásának esélyét. Emellett csökkentheti a fáradtságot, a szorongást, a depressziót, javíthatja az életminőséget az olyan betegségekben szenvedőknél, akik régóta küzdenek mentális gondokkal. A ganoderma neuroprotektív hatása azonban nem áll meg itt. (6)
A gombában fellelhető niacin és réz elősegítheti az idegrendszer működését, egészségesen tarthatja az idegeket, akár hosszú távon is. A gombában fellelhető B-vitaminok fontos szerepet játszanak az agyműködés támogatásában, a hormonok termelésében. A reishi serkentheti továbbá az idegek növekedését, elősegítheti az agy idegsejtjei közötti kommunikációt. Jó hatással lehet az idegrendszerünkre, annak működésére, azáltal, hogy csökkentheti a korfüggő idegrendszeri betegségek és memóriaproblémák előfordulását.
Bőrvédő reishi
Végül, de nem utolsó sorban a reishi antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén hozzájárulhat az egészséges bőr fenntartásához. Egy gombák bioaktív anyagainak potenciálja a bőrbetegségek és rendellenességek kezelésében című cikkben arról írnak, hogy a kolagén termelést serkenti, ami segíthet a bőr öregedésének lassításában és a különféle bőrproblémák kezelésében, valamint a sebek gyógyulásához is hozzájárul azáltal, hogy csökkenti a gyulladást, és aktivizálja az új bőr termelésért felelős sejteket. (7)
A béta-glükánjai természetes cukrok, amelyek segíthetnek csökkenteni és megnyugtatni a száraz és viszkető bőrt. Rendszeresen fogyasztva csökkenthetjük a bőrsérüléseket, amiket a pattanások, sebek, foltok okoznak. Támogathatja a fiatalos megjelenést.
Milyen mennyiségben érdemes fogyasztani a ganodermát?
A megfelelő adagolás számos tényező miatt eltérhet. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen formában fogyasztjuk. Kivonat formájában visszük be leggyakrabban, hiszen koncentráltabb hatóanyag-tartalmat biztosít a szervezetünk számára. A standardizált kivonatok esetében napi 500-1000 mg közötti dózis ajánlott.
Por formájában is kapható, amit italokhoz vagy ételekhez tudunk hozzákeverni. A porból tea is készülhet. Általában 1-3 mokkáskanálnyi mennyiség javasolt. A kapszula esetében könnyen dolgunk van, hiszen kényelmesen és pontosan adagolhatjuk. Terméktől függően napi 1-2 kapszulára van szükség, amelyek általában 300-1000 mg kivonatot tartalmaznak. Amennyiben valaki tea formájában fogyasztaná, annak napi 1-3 csészével érdemes innia, ami 1-3 mokkáskanálnyi őrleményt jelent. De kapható már filterezett kivitelben is.
A pecsétviaszgomba felszívódása és hasznosulása
A ganoderma hatóanyagai sokszor nehezen tudnak felszívódni. Van, akinél ez nem jelent gondot, míg mások esetében nem árt C-vitamint vagy citrusféléket fogyasztani a biohasznosulás növelésére. A kivonat vagy kapszula formában való fogyasztás pedig azért jobb, mert ezek koncentráltabb hatóanyag-tartalommal rendelkeznek, jobban hasznosulnak.
Ez a rendkívül sokoldalú gomba tehát számos egészségügyi előnnyel bír. Rendszeres fogyasztásával támogathatjuk az immunrendszert, védhetjük a szívet, segíthetünk a cukorbetegség kezelésében.
Tudományos háttér:
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110004216
- https://www.cell.com/heliyon/fulltext/S2405-8440(24)01638-4?_returnURL
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332222014561
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30806268/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38398467/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/cbdv.201800036
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30806268/