Keresés
Close this search box.

A cukorbetegség tünetei és kezelése

Tartalomjegyzék

A cukorbetegség a leggyakoribb anyagcsere-betegség, mely emberek százmillióit érinti, rontva az életminőségüket. Egy olyan krónikus betegség, amely akkor fordul elő, ha a hasnyálmirigy nem képes elég inzulint termelni, vagy a szervezet nem tudja hatékonyan felhasználni az általa termelt inzulint.

Mi a cukorbetegség?

A cukorbetegség (latinul: diabetes mellitus) egy népbetegség, Magyarország lakosságának körülbelül 8 százalékát érinti. A diabéteszt az inzulin elégtelen mennyisége vagy funkciójának csökkenése váltja ki. Az inzulin egy polipeptid hormon, a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta sejtjei termelik. Szerepet játszik a szénhidrátok, zsírok és fehérjék szabályozásában. A cukrot a vérből a sejtekbe mozgatja, hogy raktározzák azt vagy energiává alakítsák.

Cukorbetegség esetén a szervezetünk vagy nem termel elegendő inzulint, vagy nem tudja hatékonyan felhasználni az általa termelt inzulint, így a cukor túlzottan felhalmozódik a vérben, tehát magas lesz a vércukorszint. A cukorbetegségből adódó kezeletlen vércukorszint pedig károsíthatja az idegeket, a látást, a vesét és más szerveket. Már egy egyszerű vérvétel segítségével is kimutatható a cukorbetegség előszobájaként ismert inzulinrezisztencia.

A cukorbetegség különböző típusai

A diabétesznek különböző típusai léteznek:

Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség. Az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigyben lévő béta-sejteket, ahol az inzulin termelődik – tehát a szervezetünk így nem tud inzulint termelni. A cukorbeteg emberek körülbelül 10 százalékát érinti az 1-es típusú. Bármely korban előfordulhat, ennek ellenére általában gyerekkorban és fiatalkorban diagnosztizálják, ezért nevezik fiatalkori cukorbetegségnek is ezt az állapotot. 

Az 1-es típusú cukorbetegségre nincs gyógymód, azonban rendszeres inzulinpótlással sikeresen kezelhető. Miután egy személyt diagnosztizáltak, rendszeresen ellenőriznie kell vércukorszintjét, inzulint kell beadnia magának (injekcióval) és életmódot kell változtatnia. Ez segíthet az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek elkerülni a súlyos szövődményeket, mint például a ketoacidózis, idegkárosodás, látás problémák, veseproblémák, szív- és érrendszeri betegségek, stroke.

A 2-es típusú cukorbetegség akkor fordul elő, amikor a testünk ellenáll az inzulinnak és a cukor felhalmozódik a vérben, mert az inzulin nem tudja vércukorszint-csökkentő hatását megfelelően kifejteni. Kialakulásának középpontjában az inzulinrezisztencia áll.

Tünetei gyakran nem is jelentkeznek, csak sok év múltán. Kialakulásában közrejátszik a túlsúlyos állapot, genetika, családi kórelőzmény, túlzott cukorfogyasztás, egészségtelen életmód, kevés testmozgás, valamint a kor is. Felnőttkori cukorbetegségként is ismert, mivel leggyakrabban 40-45 éves kor fölött jelentkezik.

A prediabétesz akkor fordul elő, ha a vércukorszint magasabb a normálisnál, de nem elég magas a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisához. Ez az állapot még visszafordítható a táplálkozási szokások megválasztásával, diéta követésével, illetve a testmozgás beépítésével. A prediabétesz tartós fennállása esetén 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki.

A terhességi cukorbetegség akkor fordul elő, amikor a várandóság során magas a vércukor szintje, melyet a méhlepény által termelt inzulinblokkoló hormonok okoznak. Ebben az állapotban (is) nagyon fontos a megfelelő étrend kialakítása és betartása, ugyanis kockázatot jelenthet a baba számára. Az elsődleges cél az, hogy a vércukor szintje normál állományban maradjon és a baba minden szükséges tápanyagot megkapjon a fejlődése érdekében.

Tünetei

Korai tünetek:

  • Fokozott éhségérzet és fáradtság. A szervezet az elfogyasztott táplálékot glükózzá alakítja, amelyet sejtjeink energiaként használnak fel. De a sejteknek inzulinra van szüksége a glükóz felvételéhez. Ha a testünk nem termel elég inzulint, vagy ha a sejtek ellenállnak az inzulinnak, a glükóz nem tud bejutni a sejtekbe, és nincs elég energiánk. Emiatt a szokásosnál éhesebbek és fáradtabbak lehetünk.
  • Gyakori vizelési inger és folyamatos szomjúság. Az átlagembernek jellemzően négy-hét alkalommal kell pisilnie egy nap alatt, de a cukorbeteg emberek ennél sokkal többet. Hogy miért? A vizeletben a cukor kiválasztódik, ez pedig nagy mennyiségű vizeletürítéshez és folyadékvesztéshez vezet, így a beteg gyakran érez vizelési ingert. Ezzel egyidejűleg fokozott szomjúság is jelentkezik, hiszen a kiszáradás elkerülése miatt a szervezet jelez, hogy a hiányzó folyadékot pótolni kell.
  • Szájszárazság és viszkető bőr. A fokozott vizeletürítés dehidratációt eredményezhet, melynek köszönhetően a bőrbe nem jut elég nedvesség és ez viszkető, hámló, száraz bőrt eredményezhet.
  • Homályos látás. Károsodhatnak a szem erei, homályossá téve a látást.

Az 1-es típusú cukorbetegségre jellemző tünetek a következők:

  • Hirtelen fogyás. Ha a szervezetünk nem tud energiát nyerni a táplálékból, helyette izom- és zsírégetésbe kezd. Így még úgy is fogyás következik be, ha nem változtatunk életmódot, vagy sok egészségtelen ételt fogyasztunk.
  • Hányinger.

A 2-es típusú cukorbetegség tipikus tünetei a következők:

  • Gombás fertőzés. Az élesztő glükózzal táplálkozik, a vér és a szövetek nagy cukortartalma megfelelő mennyiségű táplálékot biztosít számára. A fertőzés a bőr bármely meleg, nedves redőjében előfordulhat, beleértve: ujjak és lábujjak között, mellek alatt, nemi szervekben vagy azok körül.
  • Nehezen gyógyuló sebek vagy vágások. Idővel befolyásolhatja a véráramlást, illetve idegkárosodást okozhat, ami megnehezíti a sebek gyógyulását.
  • Fájdalom vagy zsibbadás a lábakban. Ez az idegkárosodás másik eredménye.

Fontos, hogy a cukorbetegséget már korai stádiumában felismerjék, ez segíthet a kezelésében.

A cukorbetegség okai

Az orvostudományban még nem tisztázott pontosan, mi okozza az 1-es típusú cukorbetegséget. Valamilyen oknál fogva az immunrendszer tévedésből megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket. Egyes embereknél a genetika is szerepet játszhat kialakulásában, kutatások szerint a kórkép családi halmozódást mutat. Néhány gyakran előforduló vírust, mint a rubeola vagy mumpsz is számon tartanak kiváltó okai között.

A 2-es típusú cukorbetegség esetében genetikai és életmódbeli tényezők kombinációja okozhatja a problémát. A túlsúly szintén növeli a kockázatot – elhízás nélkül ritkán alakul ki ez a kór. A stressz is növeli kialakulásának esélyét.

A terhességi cukorbetegség esetében a terhesség alatti hormonális változások tehetők felelőssé. A méhlepény olyan hormonokat termel, amelyek a terhes nő sejtjeit kevésbé teszik érzékennyé az inzulin hatásaira. Ez terhességkor túl magas vércukorszintet okozhat. Azok a nők, akik túlsúlyosak, amikor teherbe esnek, vagy akik túl sokat híznak a terhesség alatt, nagyobb valószínűséggel lesznek terhességi cukorbetegek.

Szövődményei

Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegséghez kapcsolódó szövődmények a következők:

  • szívbetegség, szívroham és szélütés;
  • neuropátia (idegi fájdalmak, zsibbadás);
  • nefropátia (veseműködési zavar);
  • retinopátia (látásvesztés, vakság);
  • halláskárosodás;
  • “diabéteszes láb”, például fertőzések és sebek, amelyek nem gyógyulnak be;
  • bőrbetegségek, például bakteriális és gombás fertőzések;
  • érszűkület;
  • depresszió.

A kezeletlen terhességi cukorbetegség számtalan problémához vezethet, melyek mind az anyát, mind a babát érintik. A babát érintő szövődmények a következők lehetnek:

  • koraszülés;
  • születéskor a normálisnál nagyobb súly;
  • 2-es típusú diabétesz kockázata;
  • alacsony vércukorszint;
  • sárgaság;
  • halvaszületés.

Az anyánál szövődmények alakulhatnak ki, mint például a magas vérnyomás vagy 2-es típusú cukorbetegség. Szükség lehet császármetszésre is a betegség miatt. Az anya terhességi cukorbetegségének kockázata a jövőbeli terhességeknél szintén nő.

Kezelési lehetőségek

A diabétesz gyógyíthatatlan, de karbantartható betegség: élethosszig tartó odafigyelést és kezelést igényel.

Az 1-es típusú diabétesz inzulinterápiával kezelhető, ami azt jelenti, naponta több alkalommal kell injekció vagy inzulinpumpa segítségével bejuttatni az inzulint a szervezetbe. Ez segít a betegeknek szinten tartani a vércukrot. Az adagot és gyakoriságot befolyásolja a beteg szénhidrát bevitele, életmódja, fizikai aktivitása. Az 1-es típusú cukorbetegeknek szerteágazó ismeretekkel kell rendelkezniük a betegségről; meg kell tanulniuk, mikor és mennyi inzulinra van szüksége a szervezetüknek.

A 2-es típusú diabétesz könnyebben kezelhető betegség, ugyanis nem szükséges naponta többször inzulinszintet mérni és pótolni az inzulint. A cukorbetegség kezelése első lépésben mindig életmódváltással kezdődik, azaz egészséges táplálkozással (alacsony szénhidráttartalmú diéta) és rendszeres fizikai aktivitással. Ha az életmódbeli változások nem elegendőek a magas vércukorszint szabályozásához, ezek mellett gyógyszereket alkalmaznak a csökkentése érdekében. Ezek mellett a vérnyomás, a koleszterinszint és más kockázati tényezők folyamatos ellenőrzése is rendkívül fontos.

Vannak olyan élelmiszerek, amelyeket mindenképpen érdemes kerülni bármelyik típusú cukorbetegségben szenvedőknek, hiszen emelik a vércukorszintet. A cukros ételek rendszeres fogyasztása következtében a sejtek rezisztenssé válhatnak az inzulinnal szemben. Amikor ez megtörténik, a glükóz a vérben marad, hozzájárulva a folyamatosan emelkedett vércukorszinttel járó egészségügyi problémákhoz, mint például a vesekárosodás vagy a végtagok károsodása.

A következő élelmiszerek elkerülése vagy fogyasztásának csökkentése segíthet mérsékelni a vércukor szintjét:

  • édesített italok, beleértve a gyümölcsleveket;
  • alkohol, különösen sör;
  • keményítőtartalmú zöldségek, például burgonya, sütőtök, kukorica;
  • feldolgozott ételek;
  • magas cukortartalmú édességek;
  • finomított gabonák, például fehér kenyér, rizs, tészta és liszt alapú élelmiszerek, amelyek rosttartalma alacsonyabb, mint a teljes kiőrlésű változatokban.

A gyógygombák szerepe a diabétesz elleni küzdelemben

A gyógygombákat a cukorbetegség elleni természetes gyógymódként tartják számon.  Fontos megjegyezni, hogy ezek a készítmények sosem a gyógyszeres kezelés és egészséges életmód helyettesítői, a betegség elleni küzdelem viszont kiegészíthető általuk.

A gyógygombákat a keleti gyógyászatban évezredek óta használják, és az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségre tettek szert. Ezeket a gombákat általában táplálék-kiegészítőként fogyasztják, nem nyersen vagy főzve. A cukorbetegség ellen hatásos lehet a shiitake gomba, a kínai hernyógomba, a pecsétviaszgomba és a mandulagomba is.

A mandulagomba (Agaricus Blazei Murill) bioaktív vegyületeket tartalmaz, amelyek jótékony hatással lehetnek a cukorbetegségben szenvedő betegekre. Egy kutatás bebizonyította, hogy mandulagomba kiegészítő szedése javítja az inzulinrezisztenciát a 2-es típusú cukorbetegek körében. Egy másik, frissebb kutatás során bebizonyították, hogy antioxidáns tulajdonságaik révén az ABM-kivonatok glükóz-csökkentő hatással rendelkeznek, ám további vizsgálatok szükségesek az antidiabetikus hatásuk mögött meghúzódó mechanizmusok megértéséhez.

Összegzés

A cukorbetegség korunk legnagyobb népbetegsége, amely több millió embert érint a földön. Végleges gyógymód még nem létezik rá, viszont mindkét típusa sikeresen menedzselhető és kezelhető, az ember teljes és hosszú életet élhet diabétesszel is. Az, hogy milyen kezelést javasolnak attól függ, milyen típusú cukorbetegségben szenved az ember. Ha diagnosztizálták a problémát, onnantól kezdve nagyon fontos, hogy figyeljünk az egészséges táplálkozásra (cukorbeteg étrend) és rendszeres testmozgásra, ugyanis akár ez a két dolog is elég lehet ahhoz, hogy kezeljük. Ne feledjük, az egészség a legfontosabb!

Források

Kategóriák

Legnépszerűbb termékeink

Iratkozz fel és spórolj!

Legnépszerűbb cikkeink