A kínai hernyógomba, más néven a Cordyceps sinensis, egy különleges gyógygomba, amelyet évszázadok óta használnak a kínai orvoslásban. Az utóbbi évtizedekben a modern tudomány is fokozott érdeklődést mutatott iránta, számos kutatás vizsgálta potenciális egészségügyi előnyeit. Kiderült többek között, hogy a kínai hernyógomba daganatellenes hatásokkal rendelkezhet, emellett gyulladáscsökkentő és vércukorszint szabályozó is lehet.
Már csak az a kérdés, hogy mire jó még, miben segít, hogyan és milyen gyakran érdemes fogyasztani? Kiderül az is, hogy milyen mellékhatásai lehetnek és hogy egyáltalán mire jó a kínai hernyógomba. Ebben a cikkben tehát ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ.
Mi az a Cordyceps?
A Cordyceps gomba, avagy a kínai hernyógomba egy parazita gombának számító fajta, amely rovarokon és más élőlényeken élősködik. Elsősorban a tibeti fennsíkon található meg, ahol az ottani őslakosok “természetes csodaszerként” tartják számon.
Fő bioaktív összetevői közé tartozik a cordycepin, amely egy egyedülálló nukleozid, számos biológiai hatással bíró komponens. A másik fontos hatóanyag a poliszacharidok, amelyek immunmoduláló és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezhet. De nem maradhatnak ki a felsorolásból a szterolok és más más fitokemikáliák sem.
A Cordyceps gomba fő hatóanyagai és hatásmechanizmusai
A fő hatóanyaga a már említett poliszacharidok. Ezek az összetett szénhidrátok serkenthetik az immunsejteket (például a makrofágok és a természetes ölősejtek aktivitását), a fehérvérsejtek aktivitását, javítva ezzel az immunrendszer működését. Ezek mind kulcsfontosságú szerepet játszanak a kórokozók elleni védekezésben. Csökkenthetik továbbá a gyulladásos folyamatokat azáltal, hogy szabályozzák a citokinek termelését. Ezek a molekulák kritikus szerepet játszanak az immunrendszer túlműködésének megelőzésében is, mint például autoimmun betegségek esetén.
Emellett mivel antioxidáns hatásokkal rendelkezhet, így csökkenthetik az oxidatív stresszt, ami segíthet megelőzni a sejtkárosodást és az öregedéssel összefüggő betegségeket. Ez a tulajdonság nem csak az öregedés lassításánál fontos, hanem a krónikus betegségek, mint a szív- és érrendszeri problémák megelőzésénél is.
A másik fontos hatóanyaga a cordycepin, amely gátolhatja a daganatos sejtek szaporodását azáltal, hogy megzavarja azok DNS-szintézisét. Ez egy vegyület apoptózist (programozott sejthalált) is kivált bizonyos daganatsejtekben. Emellett csökkentheti a gyulladásos mediátorok, mint a citokinek termelődését, amely számos krónikus betegségben szerepet játszhat. Mivel a cordycepinnek hasonló a szerkezete az adenozinhoz, amely fontos szerepet játszik a sejtek ATP-termelésében, így javíthatja az állóképességet és a fizikai teljesítményt.
A harmadik összetevője az adenozin, ami javíthatja a vérkeringést és csökkentheti a vérnyomást, elősegítve ezzel a szív- és érrendszeri egészség fenntartását. Szabályozhatja tovább a kortizol (stresszhormon) termelődését, így hozzájárulhat az adaptációhoz és a mentális jóléthez.
Következő fontos hatóanyagai a szterolok, mint például az ergoszterol, amely segíthet csökkenteni az LDL koleszterin szintjét, támogathatja a máj egészségét azáltal, hogy elősegíti a zsíranyagcserét. Ami pedig az esszenciális aminosavakat és vitaminokat illeti, ezek a tápanyagok nélkülözhetetlen a sejtek egészségéhez és regenerációjához, különösen a májban és a bőrben. Olyan esszenciális és nem esszenciális aminosavakban gazdak, amelyek közül kiemelkedő a tirozin, a leucin, az arginin, valamint a glutamin.
Az említett tápanyagok nélkülözhetetlenek az energiatermelés során, hiszen segíthetik az ATP-termelését, ami elengedhetetlen az izmok és a szervek működéséhez. A leucin és az arginin támogathatja a sejtnövekedést és a szövetek helyreállítását, valamint támogathatják a fehérvérsejtek termelését és a gyulladáscsökkentő folyamatokat. Részt vesznek még a hormon szintézisében és szabályozásában, különösen az arginin esetében, amely serkentheti a növekedési hormon felszabadulását.
A vitaminok kapcsán fontos megemlíteni a B-vitaminokat, mint a B1-, a B2-, és a B12-vitamin, de tartalmaz még K- , a D- és E-vitamint is. Előbbiek kritikus szerepet töltenek be az anyagcserében és az idegrendszer működésében, valamint a vörösvérsejtek képződésében. A K-vitamin fontos a véralvadás szabályozásában, illetve a csontok egészségének megőrzésében. Míg az E-vitamin antioxidáns hatásokkal rendelkezhet, ezáltal védelmet nyújthat a sejtek számára az oxidatív stressz ellen. Nem beszélve arról, hogy a hernyógombában található antioxidánsok, mint például az E-vitamin is, segíthet megelőzni a májkárosodást alkohol vagy gyógyszerek okozta stressz esetén.
A D-vitamin pedig nélkülözhetetlen a hormonális egyensúly esetén, emellett fontos lehet az izmok és az idegen regenerálódásában. Enyhítheti a krónikus hát- és derékfájdalmakat, illetve a kisugrázó csontfájdalmakat. Hiányában a bőr nem lesz egészséges és feszes. A D-vitamin képes lehet javítani a tüdő működését, fontos rákprevenciós anyagnak is tartják.
Mire jó és miben segít a Cordyceps sinensis?
A Cordyceps hatásai között meg kell említeni, hogy a hernyógomba az adaptogének közé tartozik, tehát segíthet a szervezetnek megbirkózni a stresszel és fokozza a fizikai teljesítőképességet. Egy 2016-os tanulmány kimutatta, hogy a Cordyceps kapszula javíthatja az oxigén felhasználást és az állóképességet az idősebb embereknél.
A gomba hatékonynak bizonyult az ATP (adenozin-trifoszfát) szintézisének növelésében, ami az energia fő forrás a sejtekben. Egy másik kutatás pedig azt találta, hogy az állóképességi sportolók körében szedett Cordyceps kiegészítők javították a teljesítményt, valamint csökkentették a fáradtságérzetet. Mindezt úgy teszi, hogy stimulálja a sejtek oxigénfelvételét, valamint javítja az izomsejtek energia-anyagcseréjét, ami hosszabb távon biztosít energiát a szervezet számára.
A Cordyceps hatása az immunrendszerre
A hernyógomba egyik legismertebb hatása az immunrendszer erősítése. A benne fellelhető poliszacharidok ugyanis jelentős részét alkotják a gombának, amelyek immunmoduláló hatással bírhatnak. Egy 2017-es tanulmány szerint ezek a vegyületek stimulálhatják a makrofágok és a természetes ölősejtek aktivitását, amelyek az immunrendszer első vonalát képezik.
A kínai hernyógomba gátló hatást mutatott bizonyos gyulladásos mediátorokra, mint például a tumornekrózis-faktorra (TNF-alfa) és az interleukinokra, így hozzájárulhat az autoimmun betegségek kontrollálásához.
A hernyógomba antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása
A Cordyceps gomba bioaktív komponensei hatékony antioxidánsként működnek, segítve a szervezetet a szabadgyökök okozta károk elleni védekezésben. Egy 2018-as tanulmány kimutatta, hogy a hernyógomba kivonata csökkentette az oxidatív stressz markereit laboratóriumi környezetben. Az állatkísérletekben a hernyógomba gyulladáscsökkentő hatást mutatott krónikus betegségek, mint az artritisz és az asztma.
A gomba antioxidáns hatása részben a cordycepin és a poliszacharidok jelenlétének köszönhető. Ezek semlegesíthetik a reaktív oxigéngyököket és segíthetik a sejtek regenerációját.
A legjobb cordyceps támogatja a szív- és érrendszert
A Cordyceps sinensis potenciális kardioprotektív hatásai is kutatás tárgyát képezték korábban. Egy 2015-ben publikált tanulmány szerint a Cordyceps kivonata segített csökkenteni a vérnyomást és javítani a véráramlást a patkányokban. Az emberi vizsgálatok kapcsán pedig azt találták, hogy a hernyógomba javíthatja a koleszterinszintet, mindezt az LDL (rossz) koleszterin csökkentésével és a HDL (jó) koleszterin növelésével.
A gyógygomba tehát támogathatja az erek tágulását (vazodilatációt), csökkentheti a vérlemezkék összetapadását, és gyulladáscsökkentő hatása révén védelmet nyújthat az érfalaknak.
A Cordyceps gomba vércukorszint szabályozó képessége
A kínai hernyógombát hagyományosan cukorbetegség kezelésére is alkalmazták Egy 2019-es klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a Cordyceps kapszula szedése csökkentette az éhgyomri vércukorszintet és javította az inzulinérzékenységet. Egy állatkísérletben pedig igazolták, hogy a poliszacharidjai megvédték a hasnyálmirigy béta-sejtjeit az oxidatív károsodástól, amely kulcsszerepet játszik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában. A vércukorszint csökkentése természetesen is megvalósítható, ehhez tehát csak hernyógombára van szükség.
A kínai hernyógomba hatása a máj- és vesefunkciókra
A Cordyceps gyógygomba tradicionálisan alkalmazott máj- és vesebetegségek kezelésére is. Egy 2020-as kutatás szerint javította a májenzimek szintjét krónikus májkárosodásban szenvedő betegek esetében. A vesekárosodásban szenvedő alanyoknál pedig csökkentette a kreatininszintet és javította a vesefunkciókat. Mindezt annak köszönhetően, hogy gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásokkal rendelkezik, ezáltal védi a májat és a vesét a toxinok és a krónikus betegségek okozta károsodástól.
A Cordyceps felveszi a harcot a daganatos betegségekkel
A gyógygombák és a daganatos megbetegedések arányának csökkentése szorosan összefügg. Ahogy mindegyik, úgy a kínai hernyógomba is daganatellenes hatásokkal rendelkezhet. Egy 2021-es tanulmány szerint a cordycepin apoptózist (programozott sejthalált) indukált bizonyos típusú rákos sejtekben, például tüdő- és májrák esetén. Sőt, kimutatták, hogy lassíthatja a tumor növekedését és csökkentheti a metasztázis esélyét. Mindezt úgy, hogy gátolhatja a sejtek osztódását, növelheti az immunsejtek aktivitását, valamint csökkentheti a gyulladást a daganatos környezetben.
Antibakteriális gyógygomba
A Cordyceps gomba antibakteriális tulajdonságú lehet, a számos betegséget kiváltó anaerob baktériumok ellen gyakran használják, hiszen kifejezetten hatásos. Jó tudni, hogy az antibiotikumokkal ellentétben a kínai hernyógomba nem károsítja a bélflórát. Vastartalma révén azonban támogathatja a vörösvérsejtek termelődését, valamint megszüntetheti a vérszegénységet.
Vírusölő hatású kínai hernyógomba
A hernyógomba az influenza A vírus ellen is hatásosnak bizonyul. Egy japán és koreai kutatóból álló csoport megállapította, hogy a gomba poliszacharidja nagyban növelte az egerek túlélési arányát a vírussal szemben, többek között az egerekben található makrofágokra gyakorolt hatása által.
Hogyan és milyen gyakran érdemes fogyasztani?
A kínai hernyógomba fogyasztható kapszula, por vagy tea formájában. Az optimális adagolás függ a céltól, de általában napi 1-3 gramm (1000-3000 mg) kivonat ajánlott belőle. A kapszulák előre adagolt és kényelmes formátumok, amelyek bármikor fogyaszthatóak, különösebb előkészítés nélkül.
Ezzel szemben a por sokrétűen alkalmazható, például italokhoz vagy ételekhez adva. Segítheti a felszívódást, ha folyadékkal vagy egészséges zsírokkal együtt fogyasztják. A kínai hernyógomba kivonat viszont már egy magasabb koncentrátum, könnyen adagolható, bár az íze erőteljesebb lehet. Bár ezt is szokták kapszulába zárni, ott nem érezni az erős ízét. A kivonatoknál azonban a gyártói ajánlás követése fontos, hiszen a hatóanyagok koncentrációja eltérő lehet.
Általános egészségmegőrzési célból bármikor fogyasztható, amikor be tudjuk illeszteni a napi rutinba. Sportteljesítmény fokozása érdekében a testmozgás előtt 30-60 perccel ajánlott bevenni, hogy kifejthesse a hatását.
Kinek és miért fontos a Cordyceps gyógygomba fogyasztása?
Ahogy az előbb említettük sportolóknak mindenképpen és azoknak is akik aktív életet élnek. A teljesítményfokozó kínai hernyógomba az ATP-termelés serkentésével ugyanis javíthatja az energiaszintet és az állóképességet. Emellett kiváló választás az idősek számára, hiszen támogathatja az immunrendszert és hozzájárulhat az öregedés lassításához. A Cordyceps hatása közé tartozik még az vérkeringés javítása és a libidó növelése, tehát termékenységi problémákkal küzdők számára is ideális választás lehet. Nem beszélve a krónikus betegségben szenvedőkről, akik légzőszervi problémákkal, például asztmával élnek, esetleg COPD kezelésben vesznek részt. De minden esetben orvosi konzultáció szükséges.
Mivel a gyógygomba adaptogén, így segíthet a szervezet stresszhez való alkalmazkodásában. Aki gyakran stresszel, aggódik, szorong, túl sok teher nyomja a vállát, érdemes próbát tennie a Cordyceps gombával.
Kinek nem szabad kínai hernyógombát szednie?
Fontos tudni, hogy bár általában biztonságosnak tartják, egyeseknél allergiás reakciót válthat ki. Várandós és szoptató nők, valamint immunbetegségben szenvedők konzultáljanak az orvosukkal a használat előtt. Igaz ez továbbá a véralvadási problémákkal küzdőkre, valamint azokra, akik műtétre készülnek, hiszen egyes esetekben a hernyógomba befolyásolhatja az immunválaszt és a véralvadást.
Az ajánlott adagok betartása, a megfelelő forma kiválasztása és a rendszeresség kiemelten fontos az optimális hatás érdekében. Mindig érdemes a minőségi termékeket választani megbízható gyártótól, hogy a hatóanyagok koncentrációja garantált legyen.
Forrás:
- https://files.achs.edu/course_pdfs/herb504_effect_cs_4_exercise_performance.pdf
- https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-018-0218-y
- https://www.trainerize.me/articles/effects-on-performance-after-cordyceps-supplementation/
- https://journalofnutrition.org/encyclopedia/cordyceps-what-is-cordyceps/
- https://www.mdpi.com/2311-5637/10/3/167
- https://www.greenskybio.com/blog3/14-major-health-care-effects-of-cordyceps-sinensis-extracts.html
- https://mycologynow.com/cordyceps-mushrooms-the-ultimate-guide-to-their-health-benefits-and-uses/
- https://www.mdpi.com/1420-3049/25/12/2735
- https://becomelucid.com/
- https://primalpharm.com/
- https://becomelucid.com/blogs/news/cordyceps-dosage
- https://www.verywellhealth.com/benefits-of-cordyceps-89441
- https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.602364/full
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17988090/