A koleszterin fontos szerepet játszik a szervezet működésében, mivel alapvető a sejtek felépítésében és bizonyos hormonok előállításában. Azonban túl magas koleszterinszint esetén megnő a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata.
Mi a koleszterin?
A koleszterin egy zsíros vagy viaszos anyag, amelyet trigliceridek és lipidek (vérzsírok) alkotnak. (1) A szervezetünk termeli, részt vesz a sejthártya felépítésében, a hormonok szintézisében, valamint a tápanyagok felszívódását elősegítő epesavak termelődésében. Nagy részét a máj állítja elő, emellett azonban a bevitt élelmiszerek is a koleszterinszint emelkedését okozhatják.
A koleszterin két fő típusát különböztetjük meg:
- LDL-koleszterin: A májból viszi a koleszterint a test többi részére. Ha túl sok van belőle, felhalmozódhat a vérben, és érszűkületet, érelmeszesedést okozhat.
- HDL-koleszterin: Feladata a felesleges koleszterin összegyűjtése a test különböző részeiről és visszajuttatása a májba, ahol azt lebontják. Segít eltávolítani a felesleget a vérből, így csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Ha ezek a folyamatok nem működnek megfelelően, az LDL-koleszterin felhalmozódhat, ami károsíthatja az érfalakat, és zsíros lerakódásokat képezhet rajtuk. Ez érelmeszesedést okozhat, ami különböző egészségügyi problémákhoz vezethet.
Mik a trigliceridek?
A trigliceridek a vérben található zsírok, amelyek energiát adnak a sejteknek. Magas szintjük leginkább a túlzott szénhidrátbevitel miatt alakul ki, különösen a finomított szénhidrátok, mint a cukor és fehér kenyér fogyasztása következtében.
A magas triglicerid szint kockázatai:
Szív- és érrendszeri betegségek: A magas trigliceridszint növeli a szívbetegségek, szívinfarktus, és stroke (agyi infarktus) kockázatát. Magas trigliceridszint esetén a vérben lévő zsírok felhalmozódhatnak, és hozzájárulhatnak az érfalak sérüléséhez.
Zsírmáj: Magas trigliceridszint növeli a zsírmáj kialakulásának kockázatát, ami a máj működésének zavarához vezethet.
Metabolikus szindróma: A magas trigliceridszint része lehet a metabolikus szindrómának, amely növeli a 2-es típusú cukorbetegség és más krónikus betegségek kialakulásának esélyét.
Miért magas a koleszterinszintem?
A magas koleszterinszint okai különbözőek. (2) Sokan azt gondolják, hogy közvetlen összefüggésben áll a táplálkozásban fogyasztott zsírok (különösen az állati zsírok) mennyiségével. Ez részben igaz, mivel a koleszterinszintet alapvetően az inzulin hormon szabályozza. Amikor szénhidrátokban gazdag ételeket fogyasztunk, különösen a finomított szénhidrátokat (például fehér cukrot, fehér kenyeret, burgonyát és édesítőszereket), az inzulin felszabadul, és a cukor zsírrá alakul át a májban.
A magas vérzsírszint okok leggyakrabban az életstílust érintik, viszont más tényezők is szerepet játszhatnak:
- gyakori zsíros ételek fogyasztása,
- mozgás hiánya,
- túlsúlyos állapot,
- dohányzás,
- rendszeres alkoholfogyasztás,
- 2-es típusú cukorbetegség,
- magas vérnyomás,
- epehólyag problémák, például elzáródás,
- egyes gyógyszerek, mint vízhajtók, immunszupresszív szerek és szteroidok,
- genetikai hajlam
- változókor
- pajzsmirigy alulműködés
- stressz
Miért veszélyes?
Milyen következményei lehetnek a magas koleszterinszintnek? (3) Számos egészségügyi problémát okozhat, amelyek hosszú távon súlyosan befolyásolhatják az életminőséget. Ha túl magas, komoly veszélyt jelenthet a szív- és érrendszerre.
Szívbetegségek
A magasabb zsírszintnek a vérben az egyik legnagyobb kockázata a szívbetegségek kialakulása. Ha a vérben túl sok LDL (rossz) koleszterin található, az lerakódhat az artériák falán, ami szűkíti a vérereket, és gátolja a vér normális áramlását. Ez szívinfarktust, angina pectorist (mellkasi fájdalmat) vagy szívelégtelenséget okozhat.
Stroke (agyi infarktus)
A szűkült vagy elzáródott artériák nemcsak a szív, hanem az agy vérellátását is akadályozhatják. Ha az agy nem kap elegendő oxigént és tápanyagot, stroke (agyi infarktus) léphet fel, amely maradandó agykárosodást, bénulást vagy beszédzavart eredményezhet.
Magas vérnyomás
A vérzsiradék lerakódásai szűkítik az ereket, így a szívnek nehezebb dolga van a vér pumpálásában, ami megemeli a vérnyomást. A magas vérnyomás pedig további szív- és érrendszeri problémákat okozhat.
Perifériás érbetegségek
Ez az állapot nemcsak a szívet és az agyat, hanem a test egyéb részeit is veszélyeztetheti. A perifériás érbetegségek, amelyek az alsó végtagokban jelentkeznek, a koleszterinlerakódások következtében alakulnak ki, és járás közbeni fájdalomhoz, illetve súlyos esetekben amputációhoz is vezethetnek.
Epekövek
Növekedik az epekövek kialakulásának kockázata is. Az epekövek blokkolhatják az epevezetékeket, súlyos fájdalmat és egyéb problémákat okozva.
Veseproblémák
Az érelmeszesedés hosszú távon a vesék ereit is károsíthatja, ami veseelégtelenséghez vezethet, különösen, ha más betegségekkel, például magas vérnyomással is párosul.
A magas koleszterinszint és a magas trigliceridek szintje tehát nemcsak egy egyszerű probléma, hanem komoly kockázati tényező a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint más krónikus betegségek kialakulásában. Ezért fontos a rendszeres ellenőrzés és a megfelelő életmód fenntartása, hogy megelőzhessük a súlyosabb egészségügyi következményeket.
Hogy lehet csökkenteni a vérzsírszintet?
Hogy lehet csökkenteni a koleszterinszintet? (4) Ha orvoshoz fordulunk, leggyakrabban gyógyszert ír fel. A gyógyszerek mellékhatása lehet izomfájdalom, vagy eredményezhet magasabb vércukorszintet is. Ezen kívül a gyógyszer a HDL szintet is csökkenti, amely védi az ereket. Amennyiben az orvos felírja, természetesen fogyasztani kell.
Emelett viszont tenni kell valamit annak érdekében, hogy kisebb mennyiséget legyen elég szedni, vagy esetleg ne is legyen a gyógyszerre szükség.
Két módon tudjuk befolyásolni a koleszterinszintünket:
- koleszterin-barát étrenddel
- mozgással
Amit érdemes enni és kerülni
A megfelelő étrend kulcsfontosságú a szív és érrendszeri betegségek megelőzésére. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mely ételek segítenek, és melyeket érdemes elkerülni:
Mit együnk:
- Telítetlen zsírokat: Növényi olajok, diófélék, magvak, avokádó, olajos halak (pl. lazac, makréla).
- Rostban gazdag ételek: Gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek (pl. lencse, bab), teljes kiőrlésű gabonák (pl. barna kenyér, barna rizs).
Mit ne együnk:
- Telített zsírok: Zsíros húsok, teljes tejtermékek (vaj, tejszín), pálma- és kókuszolaj.
- Finomított szénhidrátok: Fehér liszt, fehér kenyér, fehér rizs, tészta.
- Cukros ételek és italok: Cukros üdítők, édességek, sütemények, cukros italok.
- Feldolgozott ételek: Kekszek, sütemények, chips és más nassolnivalók.
A mozgás szerepe
Több tanulmány is készült, hogy befolyásolja a különböző fajta testmozgás a vérkoleszterinszintet. (5) A rendszeres mozgás segítheti csökkenteni a rossz LDL szintet, mivel elősegíti annak a májba történő szállítását, ahol eltávolítható a szervezetből. A kocogás, úszás, aerobic, kerékpározás vagy kerti munka különböző módon, de mindegyik csökkenti. A változás 16 héten belül észlelhető a vérvizsgálaton.
A legnagyobb haszon elérése érdekében ajánlott heti legalább 2 óra 30 perc mérsékelt intenzitású fizikai aktivitást végeznie. Javasolt, hogy kezdetben 10 perccel indítson, majd fokozatosan építse fel napi 30 percre.
Tudta?
A mozgás és az étrend fontosságát egyébb kutatások is bizonyítják, mivel a vérzsírszint szezonálisan változhat, és nyáron gyakran alacsonyabb lehet, mint télen. Ennek több oka is lehet, mivel nyáron többet mozgunk, több gyümölcsöt és friss zöldséget fogyasztunk, illetve több napfény ér, így a D-vitamin szintünk is növekedik, amely szerepet játszhat a koleszterin szabályozásában.
Gyógygombák szerepe a zsíranyagcserében
A statinok olyan gyógyszerek, amelyeket a koleszterinszint csökkentésére használnak, és hatóanyagaik eredetileg gyógygombákból származnak, bár ma már mesterségesen is előállítják őket. Azok a közösségek, amelyek rendszeresen fogyasztottak gombákat, kevesebb szív- és érrendszeri problémával küzdöttek.
A tudományos kutatások is megerősítették, hogy a gyógygombák képesek csökkenteni a vér koleszterin szintjét, miközben növelik a „jó” HDL szintjét, amely egy része a vér lipideknek. (6)
A vér lipidek olyan zsírszerű anyagok, amik a vérben keringenek. Ezek közé tartozik a koleszterin és a különböző zsírok, amik fontosak a testünk működéséhez, például az energiához, sejtjeink felépítéséhez és a vitaminok felszívódásához. A lipideknek van “jó” (HDL) és “rossz” (LDL) típusuk is. A jó lipid segít eltávolítani a rosszat a vérből, míg a rossz lipid túlzott mennyiségben felhalmozódhat az erek falán, ami szív – és érrendszeri problémákhoz vezethet.
A gyógygombák hatásai a vér lipidjeire
A gyógygombák különböző mechanizmusokon keresztül segíthetnek a vér lipidszintjének kiegyensúlyozásában:
- Gátolják a zsír felszívódását a bélből a véráramba.
- Serkentik a koleszterin kiválasztását a májból az emésztőrendszerbe, majd elősegítik annak kiürülését, miközben megakadályozzák újra felszívódását.
- Csökkenthetik az LDL szintézisét, anélkül, hogy káros hatással lennének a Q10 enzim szintézisére.
- Csökkenthetik a szénhidrátok felszívódását a bélből, ami segít mérsékelni az inzulinszintet, ezzel csökkentve a zsiradék termelését.
Egy tanulmány során a Maitake és Shiitake gomba koleszterincsökkentő hatását észlelték a patkányokon. (7) A kísérlet 4 hétig tartott. A patkányokat két csoportba osztották és a gombát szedő csoportban 4 hét után sokkal alacsonyabb volt a vérzsírszint. A gomba nem befolyásolja közvetlenül a zsír szintézisét a májban, viszont csökkenti annak felszívódását az ételből és elősegítette a kiürülését a testből.
A kutatások összegzése alapján a kínai hernyógomba – cordyceps kivonat csökkenti a koleszterin- és trigliceridszintet, miközben növeli a HDL szintjét és csökkenti az LDL szintjét. (8) Ezúttal az egereken történt a kísérlet, amely ezt bizonyította.
A gyógygombák tehát természetes módon támogathatják a vérzsírszint csökkentését, miközben hozzájárulnak az általános egészségi állapot javításához. Amennyiben rezveratrollal együtt vannak fogyasztva, még hatásosabbak lehetnek, ám az egészséges étrendet és mozgást nem tudják helyettesíteni.
Tudományos háttér:
- https://www.apollohospitals.com/hu/health-library/all-you-need-to-know-about-high-cholesterol
- https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/causes-of-high-cholesterol
- https://www.heart.org/-/media/Files/Health-Topics/Cholesterol/Consequences-of-high-cholesterol.pdf
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-reduce-cholesterol-in-30-days
- https://www2.hse.ie/living-well/exercise/being-active-health-condition/cholesterol/
- https://mycolivia.co.il/cholesterol-balance-with-medicinal-mushrooms/?srsltid=
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11520942/
- https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/26/1/26_1_84/_article