Émelygés és hányás, fejfájás és szédülés, hasmenés és székrekedés, étvágytalanság – csak néhány a kemoterápia mellékhatásai közül. Tény, hogy enyhítésükre gyógyszerek sokasága áll a rendelkezésünkre, ám a jobb közérzet növelése érdekében a házi patikából is válogathatunk. A rákgyógyítás egyik lehetséges kezelési módszere a kemoterápia. Egy sor kínzó tünetet okozhat, ám ezek egy része enyhíthető a legyengült szervezetet még inkább megterhelő gyógyszerek nélkül. A kemoterápia mellékhatásainak csökkentése természetes módszerekkel is lehetséges.
Melyek a kemoterápia mellékhatásai?
A mellékhatások súlyossága függ a kemoterápia hosszától, az kezelés során alkalmazott citosztatikumoktól, de az is befolyásolja, hogy a páciens milyen egészségi állapottal rendelkezik. Noha ezek a gyógyszerek elég erősek a gyorsan növekvő rákos sejtek elpusztításához, az egészséges sejtekre is ártalmasak.
A daganatgátló kemoterápia többek között csökkentheti a fehérvérsejtek mennyiségét, amelyek védenek a fertőző betegségekkel szemben. Gyakori a légúti betegségek kialakulása. A kemoterápiás gyógyszerek memóriaproblémákat okozhatnak, megnehezíthetik a koncentrálást, vagy a világos gondolkodást, ezért nevezik néha „kemo ködnek” vagy „kemo agynak”. Ez a kezelés után eltűnhet, vagy évekig megmaradhat. A súlyos esetek még tovább fokozhatják a meglévő szorongást és stresszt.
A kemoterápia az emésztőrendszerre is hatással van. A száj, a nyelv, a torok szárazsága, a szájnyálkahártya gyulladása, valamint a szájfekély megnehezítik a nyelést. Az étel szokatlan vagy kellemetlen ízű lehet, ami fogyáshoz vezethet, ha a beteg nem eszik. Emésztési problémák jelentkezhetnek laza vagy kemény széklet, hasmenés vagy székrekedés formájában, puffadás és hasi nyomásérzékenység kíséretében.
A hajhullás
A hajhullás talán a leghírhedtebb a kemoterápia mellékhatásai közül. Számos citosztatikum befolyásolja a szőrtüszők működését, haj, szempilla- és szemöldökhullást okozva. A gyógyszerek hatására körmök barna vagy sárga színűvé válhatnak, töredeznek, a köröm növekedése lelassulhat, súlyos esetben leválhat a körömágyról. A citosztatikumok károsíthatják a csontvelő sejtjeit, ahol a vörösvértestek képződnek, melyek oxigént szállítanak a szövetekbe. Hiányukban vérszegénység, azaz anémia léphet fel, ami fáradtsággal, szédüléssel, illetve alvászavarokkal jár.
Előfordulhatnak véraláfutások, különféle vérzések, a belső szervek működése szintén zavart szenvedhet. A kemoterápiás gyógyszerekről ismert, hogy mind a férfiak, mind a nők esetében megváltoztatják a hormonműködést. Nőkben a hormonális változások hőhullámot, szabálytalan menstruációt vagy a menopauza hirtelen kialakulását idézhetik elő, és hüvelyi fertőzések kialakulásának esélye is növekszik.
A férfiaknál a spermaszám csökkenése, és átmeneti vagy tartós meddőség. A citosztatikum vesekárosodást és húgyhólyag-irritációt okozhat. Az emlőrákkal kezelt nők fokozottan vannak kitéve az osteoporosis és a csonttörés kockázatának. Ennek oka a gyógyszerek kombinációja, és az ösztrogénszint természetes csökkenése.
Mik a kemoterápia mellékhatásai hosszú távon?
– Fáradtság,
– gondolkodási zavar,
– korai menopauza,
– szívproblémák,
– csökkent tüdőkapacitás,
– vese- és húgyúti problémák,
– idegproblémák (zsibbadás és bizsergés),
– csont- és ízületi betegségek.
Meddig érzem magam rosszul a kemoterápia után?
A kemoterápia miatti akut hányás 5 vagy 6 órával a kezelés után jelentkezik. A késleltetett hányinger és hányás több mint 24 órával a kemoterápiát követően és legfeljebb 5-7 nappal a kezelés végeztével fordul elő.
A kemoterápia mellékhatásai súlyosbodnak-e minden kezeléssel?
A kezelés során idegkárosodás léphet fel, ami minden újabb adag citosztatikummal súlyosbodhat. Időnként a kezelést abba kell hagyni.
Mitől lehet jobban a daganatos beteg a kemoterápia ideje alatt?
Nem számít, milyen mellékhatásokat okoz a kemoterápia, a kezelés alatt lépéseket kell tenni az életminőség javítása érdekében. Erre szolgálnak a különféle kiegészítő terápiák, mint a masszázs és a meditáció, melyek hasznos megoldást jelenthetnek a pihenésre és a lelki megkönnyebbülésre. Hatalmas szükség van a szervezet megerősítésére, és kulcsfontosságú a fertőzések megelőzése is.
A kemoterápia alatt sokszor jelentkezik hányinger és hányás. Egy sor vizsgálat igazolta, hogy gyömbér gyökerében lévő növényi vegyületek blokkolják a hányásközpontot, így csillapítva a hányingert. Hatékony hányáscsillapító gyógynövény a borsmenta, de az édesköménynek és az ánizsnak is hasonló hatást tulajdonítanak. Fogyasszuk őket tea formájában, vagy a gyömbért akár nyersen.
Fejfájás ellen természetes gyógyír a zsálya, a majoránna és a rozmaring teája, ezek illóolaja párologtatva is kifejti jótékony hatását. A patikában és bioboltokban étvágyjavító és étvágygerjesztő gyógynövények, illetve teakeverékek sokasága érhető el. A gyermekláncfű és az édesgyökér, a kamillavirág és szurokfű, a borsmenta és a vidrafű, az ánizs és a fekete köménymag egyaránt meghozzák az étvágyat. Szájfekély esetén, a rágás csökkentése érdekében pürésítsük az ételt, és kerüljük a citrusfélék, illetve a paradicsom fogyasztását. Öblögessük a szánkat és a torkunkat valamilyen növényi olajjal (a lenmag és az olívaolaj is megteszi), esetleg aloe verával, majd nyeljük le.
A vérszegénység leküzdésében jó szolgálatot tehet a csalántea és a bíbor kasvirág, mindkettő immunerősítő hatással bír. Szájszárazság ellen, de csak ha szájfekély nem áll fenn, öblögessünk citromos vízzel. Ha a nyálkahártya gyulladt, használjunk kamillateát. A jégkocka szopogatása ugyancsak segíthet. A kemoterápia következtében a fehérvérsejtszám lecsökken, ami hajlamosít a fertőzésekre. Ételeinket fogyasztás előtt alaposan mossuk meg, és kerüljük a tejtermékeket, a nyers tojással készült ételeket, illetve a hőkezelés nélküli húskészítményeket.
A kemoterápia mellékhatásaként a bőr kiszáradhat, a vakarástól pedig kisebesedhet. Hogy a regenerációt elősegítsük, használjunk körömvirágkrémet, aloe verát, vagy egyéb, növényi alapú gyulladásgátló krémeket.
Étkezési tippek a kemoterápia mellékhatásai ellen
Sokféle élelmiszer enyhítheti a kezelés következtében kialakult nyelési problémákat. Érdemes pürésített dolgokat, vagy magas kalóriatartalmú fehérje turmixokat inni, és alaposan megrágni a szilárd ételeket. Hasmenés idején kerülendők a forró és fűszeres ételek, a magas rosttartalmú élelmiszerek, a nyers gyümölcs és zöldség, továbbá a teljes kiőrlésű gabonafélék. A zsíros vagy sült fogások, a diófélék, magvak vagy szárított gyümölcsök ugyancsak nem javasoltak. Óvakodjunk a nagyon meleg vagy hideg, illetve a koffeint tartalmazó italoktól (kávé, tea, forró csokoládé). Hasfogó ételek a párolt rizs, a főtt burgonya, a háztartási keksz, a banán és a pirítós. Székrekedés fennállásakor növeljük a bevitt a rost mennyiségét, és igyunk sok folyadékot. Rostban gazdag többek között a bab, a lencse, a borsó, a zabpehely, valamint a zöldség és gyümölcsfélék, beleértve az aszalt gyümölcsöket is. Fontos, hogy az orvossal megvitassuk, melyik étrend számunkra a legmegfelelőbb!
Mi a helyzet a vitaminokkal?
Az E-vitamin csökkentheti a citosztatikumok mellékhatását. Hatékony immunerősítő, és a benne lévő alfa-tokoferil acetát gyulladáscsökkentő hatással bír. Természetes E-vitamin található a különféle finomítatlan növényi olajokban. A szőlő-, a lenmag-, a szója és a kukoricaolaj egyaránt alkalmasak az E-vitamin pótlására. Noha a nagy dózisú C-vitamin rákellenes hatásai tudományosan nem bizonyítottak, szedése növeli a szervezet védekezőképességét, ezért daganatos betegek számára kifejezetten ajánlott. Kemoterápia idején az immunerősítés kiemelkedő fontosságú. Bár az antioxidánsok élen járnak ebben, bizonyos esetekben ronthatják a kezelés sikerességét.
Egyes antioxidáns vitaminok megakadályozzák az olyan ionok (szabad gyökök) képződését, amelyek károsítják a sejtek DNS-ét. Néhány kemoterápiás gyógyszer ugyanilyen típusú szabad gyökös ionok előállításával működik. Ugyan a szelén nem vitamin, ügyelni kell a szelénbevitelre, ez a nyomelem ugyanis növeli a sejtek védekezőképességét a daganatot okozó anyagokkal szemben, és a rákmegelőzésben is szerepe van.
Fontos! Az alternatív rákgyógyítás részeként az összes lehetséges gyógymódot meg kell ragadni. Mielőtt bármelyik mellet döntenénk, a kezelőorvost mindenképp tájékoztassuk róla.
Források:
https://www.healthline.com/health/cancer/effects-on-body#1
http://chemocare.com/chemotherapy/health-wellness/tips-for-managing-eating-problems.aspx