A kutatások szerint bizonyos természetes vegyületek eredményesen alkalmazhatók a krónikus betegségek kiegészítő kezelésére. Napjainkban a gyógygombákkal kapcsolatos olyan hatóanyagok felfedezésére koncentrálnak, amelyek egy sor kórképpel kapcsolatban ígéretesek. Úgy tűnik, a gyógygomba magas vérnyomásra és a különféle szív-és érrendszeri elváltozások ellen egyaránt hatékony lehet, sőt, a nem is olyan távoli jövőben a természetes gyógyszerkészítmények összetevőjeként szolgálhat.
A magas vérnyomás (hipertónia) a táplálkozás megváltoztatásával kezelhető, és a gyógygombák étrend-kiegészítőként történő fogyasztása jelentős változásokat eszközölhet. Nagymértékben csökkenhet a szívroham vagy a stroke kialakulásának esélye, a többi szövődményről nem is beszélve. A gyógygombák használata még számos kardiovaszkuláris előnnyel jár, különös tekintettel a Grifola frondosára, amit a legjobb hipertónia elleni gombának tekintenek. De létezik még az imént felsoroltakon kívül egyéb gyógygomba magas vérnyomásra.
Mely gyógygombák a leghatékonyabbak magas vérnyomásra?
Bőséges kínai irodalom foglalja össze az ételterápia alkalmazását a magas vérnyomás elleni küzdelemben, amelynek részesei a gyógygombák. A gombák több szempontból is egészségesen tartják a szívet: olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek gyulladásgátlóként hatnak, és gazdagok érvédő antioxidánsokban. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a gombák csökkenthetik az LDL (rossz) és az összkoleszterin mennyiségét.
A kordicepin képes az erek ellazítására
Úgy gondolják, hogy a Cordyceps sinensisnek (kínai hernyógomba) erős gyulladásgátló és antioxidáns hatása van, amelyek segíthetnek a magas vérnyomás megelőzésében vagy kezelésében. Ezen előnyök nagy részét a kordicepin néven ismert vegyületnek tulajdonítják, amely molekuláris összetételében hasonló az adenozinhoz. A kordicepin ugyanúgy képes az erek ellazítására, mérsékelve ezzel a vérnyomást. A Cordyceps sinensis csökkenti a vérben az LDL koleszterin szintjét, így védi és erősíti az érfalakat. Hozzásegít a megfelelő vérkeringéshez, megvédve ezzel a szív-, és érrendszeri betegségek kialakulásatól. Az antioxidánsok koncentrált jelenléte segít az oxigén és a tápanyagok szállításában, emiatt a hernyógomba jó hatással van az agy, illetve a szív oxigénellátására is. A Cordyceps élő példája annak, hogy miért jó a gyógygomba magas vérnyomásra.
A Reishi javítja a szív vérátáramlását
A Reishi (pecsétviaszgomba) jótékony a hipertónia kezelésében. Több olyan összetevőt tartalmaz, amelyek vérnyomáscsökkentő tulajdonsággal bírnak. Közéjük sorolható a mannit, a szterinek, a triter-penoidok, a kumarin és a poliszacharidok. Ezek az alkotóelemek egyebek között javítják a szív vérátáramlását, emellett csökkenti a vérlemezkék összetapadásának, illetve a véralvadás esélyét a koszorúerekben, ami a szívroham egyik fő oka. A hagyományos orvoslás részeként történő 2000 éves felhasználás mellett a modern kutatások szerint a Reishi a fentebb leírtakon túl általános szív tonizálóként is használható. A pecsétviaszgomba tehát az egyik legjobb gyógygomba magas vérnyomásra.
Meggyőző kutatási eredmények
Egy tanulmányban 54 hipertóniás beteget vizsgáltak, akiknek négy héten keresztül naponta háromszor Reishi kivonatot adtak. Ezek a betegek nem reagáltak jól a hagyományos hipertóniás kezelésre, amelynek természetes alternatívája számukra is javulást eredményezett. [1]
A Ganoderma lucidum vérnyomáscsökkentő hatását vették górcső alá japán kutatók. 53 hipertóniás, valamint kismértékben emelkedett és normál vérnyomású embernek adtak adagoltak naponta 240 mg gombakivonatot. Fél év elteltével arra jutottak, hogy a magas vérnyomással küzdők körében káros mellékhatások nélkül szignifikánsan csökkentek az értékek. [2]
A jó minőségű Reishi szedésének előnyei körülbelül 10 nap vagy két hét után érvényesülnek, és két hónapos folyamatos használata után jelentős különbség tapasztalható az általános közérzettel kapcsolatban.
Bokrosgomba a hipertónia ellen
Kutatók többféle, a magas vérnyomásra ható gyógygombával kísérleteztek. A hipertóniás patkányok vérnyomását szignifikánsan csökkentette a bokrosgombával nyolc hétig történő táplálás, kezdve attól az időtől, amikor az állatok 10 hetesek voltak, és stabil magas vérnyomással rendelkeztek. Nem mutatkozott különbség a plazma össz- és szabad koleszterin-, triglicerid- és foszfolipidszintjeiben a bokrosgombával táplált állatok és a kontrollcsoport között. Másrészről, a Shiitake gomba ugyan nem redukálta a vérnyomást, de a kontrollhoz képest jelentősen csökkentette a plazmamentes koleszterin, triglicerid és foszfolipid-tartalmat. Az eredmények azt sugallják, hogy Maitake gomba csökkenti a vérnyomást. A vérnyomás szintjének szabályozására a szervezetnek tápanyagokra, többek közt D-vitaminra van szüksége.
A vérnyomás szintjének szabályozására a szervezetnek tápanyagokra, többek közt D-vitaminra van szüksége. Az egyik tanulmány megállapította, hogy a D-vitaminban bővelkedő étkezési gombák, például az osztrigagomba lejjebb vitte a kísérleti patkányok vérnyomását. [3]
A Shiitake blokkolja az ereket szűkítő enzimek aktivitását
A Shiitake gomba például kitűnű gyógygomba magas vérnyomásra. Olyan fitonutrienseket is tartalmaz, amelyek segítik megakadályozni, hogy az erek falán lerakódás képződjön, és így segíthet fenntartani az egészséges vérnyomást, illetve javítja a keringést. Emellett kiemelkedő mennyiségű eritadenin elnevezésű vegyületet, amellyel kapcsolatban úgy tapasztalták, blokkolja az ereket szűkítő enzimek aktivitását, és ily módon mérsékelheti a vérnyomást. Sikerült igazolni, hogy rugalmasabbá teszi az érfalakat, és egyes fehérje molekulák termelődésének meggátlásával, elejét veszi a lerakódások kialakulásának, azonkívül csökkentheti a káros LDL koleszterin szintjét a vérben, és ezzel párhuzamosan megnövelheti a jótékony HDL koleszterin mennyiségét.
Fontos! A gombák nem csodaszerek, azonban segíthetnek a megelőzésben, a kezelésben és a gyógyulásban. Nem ajánlott azoknak az embereknek, akik vérnyomáscsökkentő gyógyszereket szednek, mivel fokozhatják ezek hatásait. Használatuk előtt feltétlenül egyeztessen a kezelőorvosával.
Források:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2738717/ https://www.verywellhealth.com/benefits-of-cordyceps-89441 https://www.express.co.uk/life-style/health/1074977/high-blood-pressure-hypertension-diet-food-mushrooms-shiitake-mushroom https://www.academia.edu/36450730/REISHI_Ganoderma_mushroom_-_The_Food_of_Gods_can_also_Treat_Hypertension https://www.researchgate.net/publication/19068043_Studies_on_Ganoderma_lucidum_I_Efficacy_against_Hypertension_and_Side_Effects https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3443885/