A Crohn-betegség a gyulladásos bélbetegségek (IBD) csoportjába tartozó krónikus állapot, amely az emésztőrendszer bármely szakaszát érintheti a szájtól a végbélig. Leggyakrabban azonban a vékonybél utolsó szakasza és a vastagbél az a terület, ahol előfordul. A betegség hullámzó lefolyású, az aktív szakaszokat tünetmentes időszakok, vagyis remissziók követhetik. A Crohn-betegség pontos oka ismeretlen, de a kialakulásában nagy valószínűséggel genetikai, immunológiai és környezeti tényezők együttesen játszhatnak szerepet.
A Crohn-betegség előfordulása
A Crohn-betegség előfordulása világszerte növekszik, különösen a fejlett országokban.(1) Európában és Észak-Amerikában ezer emberből három szenved tőle, míg Dél-Amerikában, Ázsiában vagy Afrikában ritkábban fordul elő, ezért a fejlett országok betegségeként tartják számon. Magyarországon mintegy 60 ezer ember szenved gyulladásos bélbetegségekben, ezek közé tartozik az említett Crohn-betegség is. A betegeknek 15-20 százaléka 18 éven aluli, és ritkán előfordulhat a betegség nagyon korai válfaja 6 éven aluli gyermekeknél is.
A Crohn-betegség okai és rizikófaktorai
A Crohn-betegség kialakulásában több tényező is szerepet játszik, amelyek közül a legfontosabbak a következők közé tartoznak a genetikai tényezők. A kialakulásában ugyanis a családi háttér is szerepet játszhat, ezt támasztja alá, hogy a betegség örökletes lehet, családi halmozódást mutathat.
Kutatások szerint több mint harminc gén áll összefüggésben ezzel a gyulladásos megbetegedéssel, például a NOD2 gén mutációja is. Amikor a NOD2 megfelelően működik, akkor egy olyan receptort kódol, amely felismeri a támadó mikrobaktériumokat, végül kiváltja az immunválaszt. Nemrég rájöttek arra, hogy e gén mutációja megakadályozhatja, az immunrendszer felismerhesse a mikrobaktériumokat, ezáltal nem tudja azokat megfelelően leküzdeni sem, aminek hatására tartós fertőzés alakul ki.
A veleszületett, vagyis a nem specifikus, meggyengült immunitás, valamint a makrofágok által kibocsátott citokin fehérjemolekulák kiválasztásának zavara is hozzájárulhat a betegség kialakulásához.
Továbbá fontos megjegyezni, hogy bizonyos fertőzések az immunrendszer kóros működését eredményezhetik, ami hozzájárulhat a Crohn-betegség kialakulásához. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a Mycobacterium avium paratuberculosis baktérium, amely a szarvasmarháknál előforduló paratuberculosis (Johne-betegség) okozója, szerepet játszhat a Crohn-betegség kialakulásában.
Környezeti tényezők és a táplálkozás
A Crohn-betegség gyakoribb a nyugati fejlett területeken, mint a világ szegényebb régióiban, ami arra utal, hogy a környezeti tényezők is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában. A fejlett országokban a betegség előfordulása különösen magas, beleértve az Amerikai Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és más iparosodott országokat.
De talán az sem meglepő, hogy a dohányzás szintén növelheti a Crohn-betegség kialakulásának kockázatát, és a betegség lefolyását is rossz irányban befolyásolhatja. A dohányosokban rendszerint erősebben lépnek fel a Crohn-betegség tünetei, és a betegség súlyosabb lefolyású lehet.
Az állati fehérjék nagymértékű fogyasztása vagy a hormonális fogamzásgátlók használata is hozzájárulhat a Crohn-betegség kialakulásához. Ezen kívül a betegség gyakoribb a nyugati fejlett területeken, mint a világ szegényebb régióiban, ami arra utal, hogy a táplálkozási szokások és egyéb életmódbeli tényezők is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.
A Crohn-betegség tünetei
A Crohn-betegség tünetei az érintett bélszakaszoktól és a gyulladás mértékétől függően változatosak lehetnek. A leggyakoribb tünetek közé tartozik:
- hasmenés, amely akár véres is lehet
- hasi fájdalom és görcsök
- fogyás és alultápláltság
- fáradékonyság
- láz
- hányinger és hányás
- végbél körüli fájdalom vagy váladékozás
A betegség tehát számos kellemetlenséggel járhat. A Crohn-betegség a legrosszabb esetben vashiányos anémiához vezethet, mindezt a vérveszteség miatt. A felszívódási problémák akkor jelenthezhetnek, amikor a gyulladás már a vékonybelet is érinti, bár ez nem annyira jellemző tünet. A bélgyulladás viszont gyakran jár együtt lázzal, súlyosabb esetben szűkületeket és összenövéseket, esetleg sipolyokat okozhat. Utóbbiak kialakulhatnak a különböző bélszakaszok között, de előfordulhatnak a bél és a hólyag, a bél és a hüvely, illetve a bél és a bőr között is. A leggyakrabban a végbél körüliekkel lehet találkozni.
Végül pedig meg kell említeni, hogy lehetnek extraintesztinális, azaz bélen kívüli megnyilvánulások is, amelyek közül a legrosszabb talán a reumatid arthritishez hasonló mozgásszervi problémák. Emellett előfordulhatnak szem-, illetve májproblémák is.
A Crohn-betegség diagnózisa
A diagnózis felállításához többféle vizsgálatot végeznek, például:
- laborvizsgálatok (vérkép, gyulladásos markerek, vashiány kimutatása)
- székletvizsgálat
- endoszkópos vizsgálatok (kolonoszkópia, enteroszkópia)
- képalkotó vizsgálatok (MR, CT, ultrahang)
A Chron-betegség gyanúját tehát már a klinikai kép is felveti, de a biztos diagnózishoz szinte minden esetben vastagbéltükrözésre van szükség. Ebben az esetben szövettani mintát vesznek, ami során bemennek a vékonybélbe is, ahonnan szintén vesznek szövetmintát. Patológiai vizsgálatra azért van szükség, mert a Crohn-betegség granuloma képződéssel jár, aminek a mélyben speciális szövettani jele lehet. Nem ritka, hogy a mintába nem kerül granulóma, azonban a klinikai, valamint az endoszkópos kép is mutatják a betegséget.
A Crohn-betegség lefolyása
A betegség lefolyása egyénenként változhat, de általában hullámzó jellegű, azaz fellángolások és remissziós időszakok váltják egymást. Leggyakrabban a vékonybél utolsó szakaszát és a vastagbelet érinti, de a szájüregtől a végbélig bárhol előfordulhat. A Crohn-betegség fellángolásai során a tünetek erősebben jelentkeznek, míg a remisszió idején enyhülnek vagy teljesen eltűnnek. A legrosszabb azonban, hogy a betegség idővel súlyosbodhat, és kiterjedhet a bél nagyobb szakaszaira.
A Crohn-betegség nemcsak a bélrendszert érinti, hanem más szerveken is megjelenhet. Ahogy már említettük, érintheti az ízületet, a bőrt, a szemeket, valamint a májat és a vesét is.
A betegséggel kapcsolatban fontos tudni, hogy kezeletlenül számtalan szövődménnyel járhat. A gyulladás következtében ugyanis a bélfal megvastagodhat, ami szűkületet és elzáródást okozhat. A súlyos esetben a bélfal kilyukadhat, ami életveszélyes állapotot eredményezhet. A gyulladás és fekélyek miatt pedig súlyos bélvérzés alakulhat ki, amely sürgős orvosi ellátást igényelhet. A beteg sokszor napokon keresztül a kórházi ágyat nyomja.
A Crohn-betegség kezelési lehetőségei
A Crohn-betegség kezelése összetett, mivel nincs egyetlen gyógymódja.(2) A kezelési stratégiák célja a gyulladás csökkentése, a tünetek enyhítése, a fellángolások megelőzése és a remisszió fenntartása.
Gyógyszeres kezelés
A gyógyszeres terápia alapja a gyulladás csökkentése és az immunrendszer túlműködésének szabályozása. Gyakran alkalmazott gyógyszerek:
- Gyulladáscsökkentők (pl. 5-aminoszalicilsav)
- Kortikoszteroidok, súlyos fellángolások esetén
- Immunmodulátorok (pl. azatioprin, metotrexát)
- Biológiai terápiák, célzott fehérjék alkalmazásával
Táplálkozási terápia
A megfelelő étrend segíthet a tünetek enyhítésében és a fellángolások elkerülésében. Érdemes kerülni a rostban gazdag ételeket, hiszen akut gyulladás esetén kellemetlenséget okozhatnak. Emellett ne fogyasszunk tejcukor-tartalmú ételeket, ha laktózintolerancia is fennáll. De, ami talán a leglényegesebb, hogy mindenkinek érdemes lenne kiiktatni a feldolgozott élelmiszereket, illetve a magas zsírtartalmú ételeket. Ajánlott az orvos által előírt diéta követése, amely segít a tápanyaghiány pótlásában.
Műtét
A betegek egy részénél sebészeti beavatkozásra is szükség lehet, ha a gyógyszeres kezelés nem elegendő. Műtéti beavatkozás lehet bélszűkület esetén a szűkült szakasz eltávolítása, a sipolyok és tályogok kezelése, illetve súlyos esetben a vastagbél eltávolítása. Addig is, a tünetek enyhítésére fájdalomcsillapítók, hasmenés elleni gyógyszerek és probiotikumok alkalmazása jöhet szóba.
De, ami a legfontosabb, hiába van műtét, ha nem csökkentjük a stresszt, és nem mozgunk eleget, akkor nem támogatjuk a gyógyulásunkat. Emellett fontos az orvosi ellenőrzések betartása és a megfelelő támogató közeg.
Mivel jelenleg a Crohn-betegség nem gyógyítható, így nem sok lehetőségünk van. A megfelelő kezeléssel azonban hosszú tünetmentes időszakok érhetők el. A modern gyógyszerek és terápiák lehetővé teszik a betegek számára a teljesebb életet és a komplikációk minimalizálását. Maga a beteg annyit tehet még, hogy javítja az életminőséget, ehhez egyrészt le kell szokni a dohányzásról, másrészt megfigyelni azt, hogy melyek azok az élelmiszerek, amelyek hatással vannak a tünetek megjelenésére. Ezt követően pedig ezeknek az alapanyagoknak a fogyasztása nem javasolt.
Tudományos háttér: